×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  32 mijë e 106 dosje që presin të shqyrtohen, rekord mban Gjykata e Lartë

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Në Gjykatën e Tiranës, Gjykatën e Apelit Administrativ të kryeqytetit si dhe në Gjykatën Administrative të Korçës vërehen zvarritje të proçeseve gjyqësore tej afatit të arsyeshëm ligjor.

  Sipas Këshillit të Lartë Gjyqësor këto zvarritje po shkaktohen për shkak të ngarkesës së konsiderueshme të gjyqtarëve por edhe për shkaqe proceduriale, sikundër janë marrja e provave apo pritja e letër-porosive nga jashtë vendit.

  Por vendin e parë për stokun e çështjeve e mban Gjykata e Lartë që sipas Këshillit të Lartë Gjyqësor në një raportim të kryer nga anëtarja e KLGJ, Brunilda Kadi, stoku ka shkuar në 32 mijë e 106 dosje.
  Për këtë shkak theksoi më tej anëtarja e komisionit të veprimtarisë profesionale, qeveria e Gjyqësorit duhet të marrë masa paraprake, për gjetjen e një skeme për zgjidhjen e problemit që duhet të jetë gati sapo Gjykata e Lartë të bëhet funksionale.

  Në fakt, çështjen e stokut, në Gjykatën e Lartë e bëri prezente gjatë javës së kaluar edhe kreu i KLGJ, e thirrur nga Komisioni i reformës.

  Ndërkohë, Top Channel mësoi se një nga zgjidhjet që po diskutohet është edhe implementimi i formulës së përdorur në Kosovë, për evadimin e fluksit të dosjeve, që bën fjalë për atashimin e një grupi ekspertësh, me së paku 50 juristë të jashtëm, të cilët do të skanojnë dosjet në ndihmë të këshilltarëve ligjorë të gjyqtarëve të lartë.

  Por stoku i dosjeve po rritet edhe në gjykatat e tjera, ku kryesojnë Gjykatat Administrative që mbajnë vendin e parë për vonesat. E gjitha kjo, bën aktuale postulatin “drejtësi e vonuar drejtësi e mohuar”.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Një foshnje 9-muajshe ka vdekur në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër. Kështu ka bërë të ditur SPB-Ohër, njofton Klankosova.tv. Në njoftim thuhet...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Sot në rrugën “Dëshmorët e Hereqit” në Gjakovë, policia ka identifikuar dhe ndaluar dy automjete, ngasësit e të cilave bënin gara shpejtësie....
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.