×
 • Lajme
 • Lajme

  25-vjetori i rënies së dëshmorëve dhe martirëve të Lipjanit – Ahmeti: Varrezat e dëshmorëve janë vende të shenjta

  FrontOnline
  18 Prill 2024

  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast u ndanë mirënjohje disa familjarëve të martirëve dhe të mbijetuarve të kësaj masakre.

  Kryetari i kësaj Komune, Imri Ahmeti, tha se nderimi për martirët është njohje e vet faktit për ekzistencën e shtetit tonë. Ai tha se varrezat e dëshmorëve janë vende të shenjta.

  “Varrezat e Komunës janë vende të shenjta, varrezat e dëshmorëve janë obligim dhe frymëzim për të nderuar vendin dhe shtetin tonë. Varrezat e martirëve janë thirrje për të dashur vendin tonë dhe për të nderuar shtetin”, tha Ahmeti.

  “Varrezat në Blinajë, Hallaq e kudo janë vend i zotimit dhe betimit për të gjithë ne që do punojmë për të nderuar shtetin tonë. Ne sot e gëzojmë këtë lirinë që e kemi obligim të përjetshëm të kujdesemi fort të punojmë pastër sepse pavarësia jonë qëndron mbi gjakun e martirëve tanë. Sot pas 25 viteve ndonëse është shënuar progres Kosova jonë po përballet me sfida dhe shumë tjera që na presin”, tha i pari i Lipjanit.

  “Qytetarët tanë rinia jonë nuk joshen me storie patriotike që nuk e përmirësojnë standardin e tyre, heshtja e gjithë neve ka pasoja për vendin përgjegjësi e politikbërjes për të nderuar vendin. Sot edhe pas 25 vitesh shteti ynë është përgjegjës që të shtojë kujdesin. Është obligim i përhershëm i shtetit. Ju thërrasë që të punojmë së bashku për një Kosovë më të mirë”, shtoi ai.

  Ndërsa, Albulena Ismajli-Zejnullahu, kujtoi martirët e Komunës nga fshati Koshare e Gllogjan, dhe intervenimin ushtarak të NATO-s “që ndali dhunën barbare serbe në Kosovë”.

  “Intervenimi ushtarak i NATO-së dëbojë nga toka ndali dhunën. Do përulemi me krenari ndaj martirëve të kombit, ata do jenë krenaria e kësaj toke të djegur dhe këtij populli të djegur. Jemi mbledhur sot me përkujtimin e 25 vjetorit të rënieve të martirëve të Komunës sonë. Në 98-99 nga okupuesit serb ranë shumë dëshmorë, gjatë ofensivës serbe u plagosën 71. Flaka serbe i përfshiu trevat komunale në kërcënimin e dhunës u dëbuan shqiptarët”, tha Zejnullahu.

  E njëjta, kujtoi vrasjet e shumta nga xhandarmëria serbe, derisa veçon rastin e një të moshuari i cili thotë se ishte vrarë dhe pastaj ishte djegur trupi i tij. Po ashtu, Zejnullahu tha se në fshatin Hallaq të Vogël, prej 49 të tubuarve nga ushtria serbe, 13 ishin pushkatuar, ndërsa 2 prej tyre kishin shpëtuar.

  “Në trevën komunale të Lipjanit u përqendruan në tri vendbanime. Në Sllovi ranë 4 dëshmorë, me 15 prill kallën mbi 80 për qind të shtëpive dhe vranë një shqiptarë. 33 familja pësuan humbje ku më shumë pësoi familja Gashi, babain e vrarë me dy djem dhe, familja Bytyqi, Kryeziu me nga dy të vrarë. Plaku Xhevat u dogj dhe u vra. Nga të vrarët në Riborë 8 ishin meshkuj, në Hallaq të vogël vranë dhe masakruan 24, 40 të tubuar 13 i ndanë për pushkatim 11 u pushkatuan 2 shpëtuan”, tha ajo.

  “Këto ditë tmerri na kujtojnë të kaluarën spastrimin etnik, vetëm se kërkonin të jenë të lirë. Në Sllovi e Riborë kudo në Kosovë i kujtojmë martirët, vrasjeve nuk i shpëtuan edhe krahinat e tjera në Blinajë 8, Kleçkë, Mirenë, Zllakuçan, Toprajë, Jeta e re, Gadime, Pletkoviç. Këto ditë tmerri ma kujtojnë të kaluarën spastrimin etnik, vetëm se kërkonin të jenë të lirë. Të rënët kujtohen për të kujtuar fisnikërinë e së tashmes me drejtësi ligjore krimi ndëshkohet, sot institucionet angazhohen përpiqen që në Republikën e Kosovës të jetojmë dhe punojmë për të jetuar jetën e lirë”, tha ajo.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Në Parkun e Inovacionit dhe Trajnimeve në Prizren, është hapur edicioni i dytë i Festivalit të Shkathtësive Digjitale, ku qindra studentë po...
  Lajme25 Maj 2024
  Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka njoftuar të gjithë qytetarët e Kosovës, se është normalizuar qarkullimi në pikat kufitare me Serbinë. Kjo...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot rreth orës 09:35 policia rajonale e Ferizajt ka pranuar një informatë me telefon nga një femër e moshës 19-vjeçare, e cila...
  Të tjera
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...
  Lajme25 Maj 2024
  Është arrestuar një person në flagrancë për vjedhje të rëndë në Ferizaj në një lokal afarist. Rasti ka ndodhur dje rreth në...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot gjatë ditës janë paralajmëruar protesta në Serbi, përkatësisht në zonën afër pikë-kalimit kufitar me Kosovën, në Jarinjë. Aktualisht situata është e...
  Lajme25 Maj 2024
  Sa herë që bie shi, shumë pjesë të Prishtinës bllokohen nga uji, sidomos disa rrugë ku veturat nuk mund të kalojnë. Situatë...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot në ambientet e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) u mbajt Takim përmbyllës për Regjistrimin e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.