[wp-story]

Lajme

2 të vdekur e 253 raste të reja me Coronavirus

2 të vdekur e 253 raste të reja me Coronavirus
15:01 | 10 Janar 2021

Gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 253 raste të reja me COVID-19.

Si pasojë e këtij virusi kanë humbur jetën dy pacientë, një 82 vjeç nga Mitrovica si dhe një 66 vjeç nga Prishtina.

Në 24 orëshin e fundit janë shëruar 646 pacientë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është 46 mijë e 259 raste.

Tani për tani numri i rasteve aktive në Kosovë është 6 mijë e 140.
Njoftimi i plotë:

646 TË SHËRUAR DHE 253 RASTE ME COVID-19!
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.586 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 253 raste pozitive.
Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Mitrovicë 1 rast (82 vjeç), Prishtinë 1 rast (66 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 53.776 raste nga 197.061 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.377 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 646 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 46.259 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.140.
Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 93 raste, Podujevë 31 raste, Mitrovicë 23 raste, Vushtrri 16 raste, Fushë-Kosovë 14 raste, Viti 11 raste, Gjilan 10 raste, Ferizaj 8 raste, Lipjan 8 raste, Malishevë 7 raste, Obiliq 6 raste, Suharekë 6 raste, Skenderaj 5 raste, Kaçanik 3 raste, Istog 2 raste, Rahovec 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Deçan, Drenas, Gjakovë, Kamenicë, Prizren dhe Shtërpcë.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

“Graniti” hap showroom-in e dytë në Prishtinë (VIDEO)

Të tjera