×
 • Lajme
 • Lajme

  129 infermierë kërkuan licencën për të ikur nga Kosova

  FrontOnline
  19 Maj 2024

  Një numër i madh i infermierëve kanë kërkuar licencën e plastifikuar si kusht për t’u punësuar jashtë vendit, kryesisht në Gjermani.

  Nga janari e deri më 15 maj numri i tyre ka shkuar në 129.

  Ndërsa, 54 infermierë kanë kërkuar vërtetim të Kodit Etik.

  Kështu ka bërë të ditur për Front Online kryetarja e Sindikatës së Infermierëve, Nexhmie Gori.

  Gori ka përmendur sfidat me të cilat po përballën infermierët.

  Ankesa më e shpeshtë e tyre është çështja e pagës, thotë Gori.

  “Ndërrimet e natës, festat nuk paguhen, çështja e pagës diskriminim mes infermierëve dhe mjekëve, ngarkesë e madhe në punë, mos vlerësim i punës së infermierëve mos marrja pjesë në vendimmarrje, borde askund. Numri është 129”, deklaron Gori.

  Ajo deklaroi se me kushtet me të cilat përballën infermierët, numri i të larguarëve pritet të shtohet.

  “Fluksi do të rritët. Thirrje kam bërë që të bëjmë më të mirën e mundshme për ta, që të rinjtë tanë t’i mundësojnë një të ardhme më të mirë që të kontribuojnë në Kosovë”, përfundoi ajo.

  Ministria e Shëndetësisë muaj më parë ka thënë për Front Online se është duke punuar që të krijojë kushte me të mira për stafin shëndetësor.

  “Ministria e Shëndetësisë është duke vazhduar me investime në infrastrukturë e pajisje mjekësore, në mënyrë që profesionistët të mund të shfaqin gjithë potencialin e tyre. Edhe në buxhetin e këtij viti është paraparë sigurimi i aparaturave më qëllim të ngritjes së shërbimeve të reja’’, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

  MSH thotë se do të ketë rritje të pagave edhe vitin e ardhshëm.

  “Qeveria e Kosovës ka rritur pagat për profesionistët shëndetësorë dhe aktualisht paga e një mjeku në Kosovë është ndër më të lartat në rajon. Krahas zhvillimit ekonomik me progres pozitiv, rritja në koeficientin e pagës do të vazhdojë edhe vitin e ardhshëm’’.

   

   

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Kronika15 Qershor 2024
  Një i dyshuar është arrestuar të premten pasi kishte rrëmbyer një person dhe që për lirimin e tij kërkonte 30,000 euro nga...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nga 170 euro sa ishte vitin e kaluar, çmimi i një kurbani në Kosovë këtë vit ka shkuar në 350 euro. Shitësit...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Imri Ahmeti se iniciativa e fundit për të shkuar në zgjedhje, ka qenë lojë...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Kuvendi i Komunës sot do të mbajë një seancë solemne. Kjo për rastin e ditës se çlirimit të Gjilanit. Seanca nis ora...
  Lajme15 Qershor 2024
  Nesër për besimtarët mysliman shënohet festa e Kurban Bajramit. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava sot do t’i drejtohet opinionit publik për një...
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Sport14 Qershor 2024
  Një nga vendimet e VAR-it në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian mes Gjermanisë dhe Skocisë u shfaq në një ekran gjigant në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.