×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  1.34 miliard euro nga mërgimtarët vitin e kaluar, lista nga cili shtet u dërguan më së shumti

  FrontOnline
  02 Prill 2024

  Instituti GAP ka publikuar një infografikë lidhur me remitencat në Kosovë për vitin 2023. Gjatë vitit të kaluar, mërgimtarët kanë dërguar në Kosovë 1.34 miliardë euro, apo 121 milion euro më shumë se në vitin 2022.

  Sipas infografikës së GAP, më së shumti para janë dërguar nga Gjermania apo 512 milionë euro, pasuar nga Zvicra me 252.2 milionë dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 98.5 milionë euro.

  Poshtë tyre renditen Austria me 62.2 milionë, Italia me 61.6 milionë, Franca me 49.9 milionë dhe Belgjika me 45 milionë.

  Ndërkohë në tri vendet e fundit janë Suedia me 30.6 milionë, Britania e Madhe me 30.2 milionë dhe Norvegjia me 22.9 milionë euro.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Çmimet e arit u rritën në një kulm historik të premten, me 0.5 për qind të arit në 2,384.34 dollarë për ons...
  Ekonomi12 Prill 2024
  Zv.kryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi, thotë se inflacioni është vënë nën kontroll. Ai në një postim në Facebook thotë se sipas...
  Ekonomi12 Prill 2024
  Sot hapet ngjarja më e madhe e turizmit në vend, Panairi Ndërkombëtar i Turizmit Kosova 2024, i cili do mbahet në Pallatin...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...
  Sport12 Prill 2024
  Ulpiana dhe Vllaznia e Pozheranit përjashtohen nga Liga e Parë. Vendimi është marrë nga Komisioni Disiplinor dhe i Etikës i shkallës së...
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar pas vrasjes së 21-vjeçares në Ferizaj dhe plagosjes së 15-vjeçarit. Krasniqi tha se ajo ishte...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas vrasjes së një 21 vjeçare nga bashkëshortin në Ferizaj.    Ata kanë përgëzuar Policinë e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.