×
 • Auto
 • Auto

  ​Tërheqja më e madhe e automjeteve në historinë e Volvo

  FrontOnline
  02 Korrik 2020

  Çuditërisht, tërheqja u njoftua për shkak të një problemi në sistemin me të cilin prodhuesi suedez ka qenë i njohur në industrinë e automjeteve për më shumë se gjashtë dekada.

  Volvo ka njoftuar se do të thërrasë pronarët e më shumë se 2.18 milionë automjeteve për shërbim të urgjencës, të gjitha për shkak të një gabimi të mundshëm në ndërtimin e rripit të sigurimit.

  Siç thuhet, është përcaktuar se mund të ndodhë që kabllo çeliku brenda sistemit të rripit të dobësohet me kalimin e kohës për shkak të konsumit, gjë që zvogëlon efikasitetin në ndalimin e trupit të pasagjerit në rast aksidenti, transmeton KosovaPress.

  E veçanta e kësaj tërheqjeje është se Volvo, në vitin 1959 ishte i pari që futi një rrip sigurimi me tre pika në pajisjet standarde.

  Kryesisht janë përfshirë modele të vjetra, përfshirë gjeneratën e parë të SUV-it popullor XC60. Lista përfshin gjithashtu S60, S60L, S60 Cross Country, V60, V70, XC70, S80 dhe S80L, dhe këto janë modele të prodhuara nga 2006 deri në 2019.

  Mbi 400,000 makina të tërhequra janë në Suedi, e ndjekur nga Shtetet e Bashkuara me rreth 300,000, Kina me 245,000 dhe Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar me 178,000 dhe 169,000 njësi, përkatësisht. Me fjalë të tjera, Volvo nuk ka pasur një tërheqje të madhe në historinë e tij 93-vjeçare.

  Pronarët e automjeteve të diskutueshme do të njoftohen në korrik, me qëllim që ta çojnë makinën e tyre në një qendër të autorizuar të shërbimit Volvo.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Auto24 Shkurt 2024
  Ka shumë shenja të ndryshme në goma, secila prej tyre ka një funksion specifik, domethënë secila është e rëndësishme në mënyrën e...
  Auto23 Shkurt 2024
  Kompanitë e leasing-ut po kërkojnë lëshime nga prodhuesit e automjeteve elektrike, duke përfshirë marrëveshjet që prodhuesit do të blejnë automjete për të...
  Auto22 Shkurt 2024
  Sipas mediave britanike, Volkswagen po studion propozimet e brendshme të dizajnit, inxhinierisë dhe prodhimit për kthimin e kupës Scirocco, në formën e...
  Të tjera
  Vip24 Shkurt 2024
  Dinamikat e spektaklit të fundit sollën dhe debati ne parë mes Heidit dhe Romeos, një nga tre çiftet e shtëpisë së “Big...
  Vip24 Shkurt 2024
  Artisja e njohur, Rina Balaj në bashkëpunim me rep-artistin, Marin kanë publikuar projektin më të ri muzikor. “Jena dashtë” titullohet kënga e...
  Vip24 Shkurt 2024
  Ish-banorët e Big Brother VIP Kosova, dhe ndër më të komentuarit për zërin e tyre magjik, Adri dhe Ilirana kanë sjellë projektin...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton, ka thënë se Ukrainës duhet t’i bëhet mbështetje e fuqishme në luftën e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ukraina në ditën e dyvjetorit të pushtimit nga Rusia ka nënshkruar marrëveshje të veçanta sigurie me Kanadanë dhe Italinë. Në ceremoninë e...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Javën e ardhshme ka gjasë të bëhet transferi i parë nga paketa 50 miliardëshe e Bashkimit Evropian si ndihmë për Ukrainën. Presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.