×
 • Lajme
 • Lajme

  ​Në Klinikën e Pulmologjisë thonë se janë mirë të furnizuar me oksigjen

  FrontOnline
  19 Dhjetor 2020

  Gjatë kësaj jave numri i qytetarëve që kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, ka rënë krahasuar me javët e kaluara, por në Klinikën e Pomologjisë, aktualisht janë duke marrë trajtim 88 pacientë.

  Kështu ka bërë të ditur pulmologu nga Klinika e Pulmologjisë, Besim Morina, i cili tha se tashmë janë duke pritur që këta pacientë të transferohen në klinikat tjera COVID për trajtim të mëtejmë.

  Ai tha se krahas qytetarëve që janë të shtrirë e që janë pozitivë me koronavirus, në këtë klinik ka edhe qytetarë të cilët ndonëse e kanë kaluar këtë virus, po vazhdojnë trajtimin në Pulmologji, pasi gjendja e tyre është e rëndë dhe kanë nevojë për oksigjen.

  “Sa i përket numri të pacientëve, momentalisht i kemi 88 pacientë të shtruar në Klinikën e Pulmologjisë, disa prej tyre janë pozitivë por kanë qenë negativë kur janë pranuar, të dyshimtë të themi më mirë janë testuar pozitiv dhe pritet të kalojnë në klinikat tjera COVID. Kurse, pjesa tjera e mbetur janë pacientë të tjerë që kanë qenë pozitiv por që kanë rezultuar negativ por që gjendja e tyre është shumë e rëndë për të qëndruar në shtëpi pra kanë nevojë të madhe për oksigjen dhe qëndrojnë me klinik edhe më tej”, theksoi Morina.

  Morina ka thënë për kp se aktualisht janë mirë të furnizuar me oksigjen dhe medikamente mjekësore që janë të nevojshme për trajtimin e pacientëve me COVID-19.

  Ai tha se ka pasur raste kur ka munguar fraksiparina por që aktualisht janë mirë të furnizuar me këtë bari, e cila përdoret për trajtimin e pacientëve me gjendje më të rëndë.

  “Tani jemi më mirë domethënë java e fundit veç ka filluar që ne së pari mos të kemi probleme me oksigjen siç kemi pasur javën e kaluar. Po ashtu edhe me medikamente jemi më mirë, domethënë shumë prej medikamenteve që jepen në klinik i kemi përjashto disa prej medikamenteve esenciale që kemi problem edhe në barnatore.. Së fundmi kemi një problem me një ilaç që jepet për si antikoagulantë që jepet për pengimin e trombozës, janë fraksiparina, kleksani apo barna që përdoren shumë në trajtimin e pacientëve të rëndë me COVID dhe të cilat për fat të qenë ka mungesë jo vetëm në Kosovë por edhe në rajon për shkak të kërkesës të madhe…momentalisht kemi rezerva”, tha ai.

  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.442 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 385 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i PDK-së, Rashit Qalaj, ka thënë se Donika Gërvalla e ka pamundësuar që babai i saj Jusuf Gërvalla të varroset me...
  Lajme29 Maj 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka preferuar më tepër heshtjen kur është pyetur mbi reagimin e presidentes Vjosa Osmani për letrën e kryediplomates Donika...
  Lajme29 Maj 2024
  Ish- anëtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu ka komentuar përplasjet mes Presidencës dhe Qeverisë për mos anëtarësimin e Kosovës në KiE. Kryeziu...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.