Bota/Rajoni

​Izraeli konfirmon shtyrjen e planit për aneksimin e Bregut Perëndimor

​Izraeli konfirmon shtyrjen e planit për aneksimin e Bregut Perëndimor
16:01 | 01 Korrik 2020

Ministri izraelit Ofir Akunis, i afërt me kryeministrit Benjamin Netanyahu, konfirmoi se procesi i aneksimit të pjesëve të Bregut Perëndimor nuk do të fillojë sot, duke thënë se zyrtarët dhe kolegët e tyre amerikanë janë ende duke punuar në detajet përfundimtare.

Ai shprehu shpresën që aneksimet do të jenë më vonë këtë muaj, transmeton KosovaPress.

Netanyahu synonte ta fillonte atë proces sot në përputhje me planin e Lindjes së Mesme të presidentit të SHBA-së Donald Trump.

Plani parashikon që rreth 30 për qind e Bregut Perëndimor të okupuar do të mbetet nën kontrollin e përhershëm të Izraelit, dhe që palestinezëve do t’u jepet një autonomi e kufizuar në territorin e mbetur të palidhur.

Plani u dënua ashpër nga bashkësia ndërkombëtare. OKB, BE dhe vendet kryesore arabe kanë thënë se aneksimi i Izraelit do të shkelë ligjin ndërkombëtar dhe do të minojë perspektivat tashmë të ulëta për krijimin e një shteti të vlefshëm palestinez krahas Izraelit.

Aneksimi u kundërshtua gjithashtu nga aleatë të afërt të Izraelit, siç është Britania e Madhe, kështu që kryeministri britanik Boris Johnson i bëri thirrje sot Izraelit që të hiqte dorë nga plani.

Zhvillime të tilla kanë kontribuar që masa izraelite të mbetet e pasigurt.

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor nga Jordania në luftën e vitit 1967.

Komuniteti ndërkombëtar e konsideron territorin e okupuar dhe më shumë se 120 vendbanime hebraike në të si të paligjshme.

Sot, mijëra palestinezë në qytetin e Gazës protestuan me rastin e të ashtuquajturës “ditë zemërimi” në shenjë proteste ndaj planeve për aneksim.

Këto ishin vetëm një nga disa demonstrata të pritura në territoret palestineze.

Protestuesit bartnin pankarta duke lexuar se plani ishte të “shpallte luftë” kundër Palestinës.

Deri më tani, Izraeli nuk ka provuar kurrë të aneksojë Bregun Perëndimor, edhe pse pothuajse gjysmë milion izraelitë jetojnë atje.

Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival

Të tjera