×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Izraeli konfirmon shtyrjen e planit për aneksimin e Bregut Perëndimor

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Ministri izraelit Ofir Akunis, i afërt me kryeministrit Benjamin Netanyahu, konfirmoi se procesi i aneksimit të pjesëve të Bregut Perëndimor nuk do të fillojë sot, duke thënë se zyrtarët dhe kolegët e tyre amerikanë janë ende duke punuar në detajet përfundimtare.

  Ai shprehu shpresën që aneksimet do të jenë më vonë këtë muaj, transmeton KosovaPress.

  Netanyahu synonte ta fillonte atë proces sot në përputhje me planin e Lindjes së Mesme të presidentit të SHBA-së Donald Trump.

  Plani parashikon që rreth 30 për qind e Bregut Perëndimor të okupuar do të mbetet nën kontrollin e përhershëm të Izraelit, dhe që palestinezëve do t’u jepet një autonomi e kufizuar në territorin e mbetur të palidhur.

  Plani u dënua ashpër nga bashkësia ndërkombëtare. OKB, BE dhe vendet kryesore arabe kanë thënë se aneksimi i Izraelit do të shkelë ligjin ndërkombëtar dhe do të minojë perspektivat tashmë të ulëta për krijimin e një shteti të vlefshëm palestinez krahas Izraelit.

  Aneksimi u kundërshtua gjithashtu nga aleatë të afërt të Izraelit, siç është Britania e Madhe, kështu që kryeministri britanik Boris Johnson i bëri thirrje sot Izraelit që të hiqte dorë nga plani.

  Zhvillime të tilla kanë kontribuar që masa izraelite të mbetet e pasigurt.

  Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor nga Jordania në luftën e vitit 1967.

  Komuniteti ndërkombëtar e konsideron territorin e okupuar dhe më shumë se 120 vendbanime hebraike në të si të paligjshme.

  Sot, mijëra palestinezë në qytetin e Gazës protestuan me rastin e të ashtuquajturës “ditë zemërimi” në shenjë proteste ndaj planeve për aneksim.

  Këto ishin vetëm një nga disa demonstrata të pritura në territoret palestineze.

  Protestuesit bartnin pankarta duke lexuar se plani ishte të “shpallte luftë” kundër Palestinës.

  Deri më tani, Izraeli nuk ka provuar kurrë të aneksojë Bregun Perëndimor, edhe pse pothuajse gjysmë milion izraelitë jetojnë atje.

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Zyrtarët amerikanë presin që faza aktuale e operacionit tokësor të Izraelit në Gaza që synon skajin jugor të Rripit të zgjasë deri...
  Të tjera
  Opinione06 Dhjetor 2023
  Nga Shqipe Pantina Sa here ju ka ndodhë që keni qenë në një restorant apo vend publik ku ka pasur edhe fëmijë...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Shorti i të shtunës për kampionatin evropian të futbollit Euro 2024 u detyrua të ndërpritej për disa minuta pasi zhurma pornografike nisën...
  Sport06 Dhjetor 2023
  Vedat Muriqi është bërë një problem i madh për Mallorcën. Sulmuesi kosovar e ka marrë në qafë ekipin spanjoll pas lëndimit që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Në Prishtinë është bërë prezantimi i masës 1.2 për zbutjen e ndikimit të krizës energjetike te familjet me asistent sociale. Ministri i...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  “Kurrë nuk do të dihet motivi i vrasjes së Liridona Ademajt”, kështu ka deklaruar avokati Tomë Gashi. Përmes një reagimi në rrjetin...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Sipas të dhënave të Policisë së Kosovës, në dy vitet e fundit në vendin tonë janë regjistruan 8 raste të vrasjeve së...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.