×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Greqia do të blejë aeroplanë dhe raketa në vlerë 2.32 miliardë euro

  FrontOnline
  17 Dhjetor 2020

  Qeveria e Greqisë njoftoi sot se do të paguajë 2.32 miliardë euro për blerjen e avionit luftarak francez Rafale dhe avancimin e raketave kompatibile.

  Dorëzimi i 18 avionëve do të fillojë në mes të vitit 2021 dhe do të përfundojë brenda dy vjetësh, tha zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas.

  Greqia ka ndarë 11.5 miliardë euro për modernizimin e forcave të saj të armatosura në pesë vjetët e ardhshëm, raporton AP.

  Mes tensioneve me Turqinë mbi Mesdheun lindor, Greqia do të marrë kështu 12 avionë që janë në përdorim në ushtrinë franceze, si dhe gjashtë aeroplanë të rinj.

  “Kjo procedurë do të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në ajër,” tha Petsas.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Gjatë vizitës zyrtare në Kanada, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është pritur në takim nga senatori,...
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.