×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Ata nuk vendosin perde: 7 fakte të pazakonta për Holandën

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Holanda, një vend evropian që shoqërohet më shpesh me tulipanë, mullinj me erë, djathë të mirë dhe futbollistë të shkëlqyeshëm, është, sipas tregimeve, një vend i këndshëm për të jetuar.

  Portali Brightside ka postuar 7 gjëra që mbase nuk i keni ditur për këtë vend, kështu që le të fillojmë!

  Nuk ka qen endacakë

  Kur e lexojmë këtë, menjëherë mendojmë se sa mirë do të ishte që miqtë tanë me katër këmbë të gëzonin këtë status në çdo vend. Në fakt, kafshët, dhe veçanërisht qentë, janë shumë të mbrojtur në Holandë, kështu që edhe për shkak të abuzimit ju mund të përfundoni pas grilave.

  Shtëpi në kufi

  Meqenëse Holanda nuk është e madhe dhe është e mbushur me njerëz, vëmendja i kushtohet fjalë për fjalë çdo pëllëmbë hapësire. Pra, në një pjesë në kufirin me Belgjikën, kufiri ndan fjalë për fjalë disa ndërtesa – në gjysmë, kështu që praktikisht mund të mburresh për të jetuar në dy shtete në të njëjtën kohë.

  Portrete në banjë

  Mund të tingëllojë e çuditshme, por holandezët shpesh mbajnë portrete dhe foto të të dashurve të tyre në banjë.

  Rehati në radhë të parë

  Megjithëse ne shpesh i shoqërojmë Holandën dhe Amsterdamin me festa të egra dhe të çmendura, është shumë e rëndësishme këtu deri në pushime. Për shembull, shumë kafene dhe supermarkete në Holandë janë të hapura vetëm deri në orën 18:00.

  Ushqim i shpejtë pak më ndryshe

  Ndërsa hot-dog, hamburgerët dhe produkte të ngjashme shkojnë më shumë nëpër botë, në Holandë ato nuk janë askund aq të njohura sa patatet, të cilat bëhen në 100 mënyra. Një nga kombinimet e preferuara të holandezëve janë patatet me qepë, e cila shkon gati si e çmendur dhe mund të gjendet në shumë restorante të ushqimit të shpejtë.

  Perde praktikisht nuk ekzistojnë

  Kur e gjeni veten në Holandë, mos u bëni kurioz dhe mos shikoni njerëzit në dhomën e ndenjes ose dhomën e gjumit. Tradita për të mos vendosur perde në dritare daton që nga Mesjeta, kur çdo holandez dëshironte t’i tregonte një fqinji se nuk kishte asgjë për të fshehur.

  Arka e Noa-s

  E gjithë historia e Holandës bazohet në luftën e vazhdueshme me rritjen e niveleve dhe përmbytjeve, kështu që ata kanë bërë kohë më parë – kërkime. Sidoqoftë, nuk kishte rrezik, një banor i pasur i vendit ndërtoi një kopje të vërtetë të arkës së Noa-s, pranë qytetit Dordrecht.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Izraelitët kanë mbajtur protestë sot në Tel Aviv, për vuajtjet e shkaktuara njerëzve në Gaza. Demonstrata u ndërpre më vonë nga izraelitët...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Luiz Ejlli dhe Kiara Tito janë një nga çiftet me të ndjekur të momentit. Në një video në ‘Instagram’ Luizi tregon se...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Inspektorët e Tregut të Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë gjatë inspektimeve të rregullta në terren kanë evidentuar produkte të cilat në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, bashkë me nënkryetaren e kësaj partie, Vlora Çitakun, takuan të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ish-ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla, ka kritikuar Bashkimin Evropian rreth zhvillimeve të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe fasilitimin nga...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka bërë të ditur se bashkë me aleatët e saj, përfshirë Kosovën, kanë trajnuar mbi 34 mijë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Asamblistja e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Komunën e Prishtinës, Jeta Rafuna, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se kanë bashkëpunuar sot me PDK-në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.