×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zoran Zaev uron Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe

  FrontOnline
  22 Nëntor 2021

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev e ka uruar Ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe.

  Ai këtë e bëri përmes një postimi në llogarinë e tij në rrjetin social, Facebook.”Në këtë ditë të vitit 1908, në Manastir përfundoi Kongresi i Manastirit ku u krijua alfabeti i standardizuar i shqipes. Kongresi u mblodh më 14 nëntor dhe morën pjesë delegatë nga Maqedonia, Shqipëria dhe komunitetet shqiptare në Rumani, Egjipt, Amerikë, Greqi, Turqi, Itali dhe vende të tjera”.

  “Me shpalljen e 22 nëntorit si Dita e Alfabetit shqip dhe kremtimin e kësaj feste të rëndësishme për komunitetin shqiptar si pjesë përbërëse e thesarit gjuhësor dhe kulturor të Maqedonisë së Veriut, konfirmojmë se gjuha dhe shkronja janë ura për unde duke qëndruar mes traditave, kulturave dhe trashëgimisë shpirtërore”, ka shkruar Zaev.

  Ai tha se më këtë thirren vlerat tona maqedonase, që njëkohësisht janë evropiane dhe me të cilat po ecim në rrugën e integrimit në Bashkimin Evropian.

  “Kremtimi i vlerave kulturore, ngjarjeve dhe traditave të të gjitha bashkësive etnike, përfshirë atë shqiptare, është në thelb, në thelb të shoqërisë sonë multikulturore. Është kontribut i fuqishëm për një të ardhme prosperuese dhe mirëqenie të të gjithë qytetarëve”.

  “Angazhimi ynë është të ndërtojmë dhe ushqejmë një shoqëri në mënyrë të barabartë për të gjithë dhe të ndërtojmë një shoqëri civile duke respektuar dallimet etnike, kombëtare, fetare dhe kulturore. Ky është unifikimi dhe thelbi i komunitetit tonë që është ndërtuar me shekuj dhe përfaqëson një angazhim për të ardhmen tonë të përbashkët.Ju uroj festën – ditën e alfabetit shqip të gjithë pjestarëve të komunitetit shqiptar dhe të gjithë qytetarëve”, ka shkruar Zaev.

  Tutje, përmes shkrimit të tij ai bëri thirrje që të festojmë dhe nderojmë diversitetin etnik dhe gjuhësor të shoqërisë sonë si prioritetin tonë.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.