Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Zemaj për ilaçin që kosovarët po e blejnë deri në 300 euro: ‘Remdisiviri’ shumë shpejtë do të vijë në Kosovë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kosovarët po e blejnë ampulën e quajtur “Remdisivir” e cila u ndihmon atyre për ta luftuar më lehtë virusin Corona. E ky ilaç në barnatoret kosovare po shitet deri në 300 euro. Por zyrtarët shtetëror po deklarojnë se tashmë kanë nisur punët që qytetarëve t’ua sigurojnë falas këtë ilaç.

  Kështu po thotë ministri i shëndetësisë, Armend Zemaj. Ai tha se MSH ka hartuar udhërrëfyesin klinik përmes së cilit parashihet që Remdisiviri të vijë në Kosovë.

  “Ministria me hapa të shpejtë e ka hartu urdhëruesin klinik. Janë lehtësuar procedurat e importit. Jemi duke mëndu në dy variante një të brendshëm dhe një përmes bashkësisë evropiane.

  Sido që te jetë shumë shpejtë remdisiviri do të vijë në Kosovë, do të rekomandohet nga mjekët. Ka kosto dhe ne sadopak me buxhetin që e kemi me një kontingjent të konsiderueshëm do ta sjellim.

  Ambasadorja e parë e Izraelit në Kosovë, e impresionuar me punën në Comodita
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.