×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Yndyrat djegin yndyrat?

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Konsumi i yndyrave është i rëndësishëm për personat që luftojnë me kilogramët e tepërt. Ushqimi duhet të përbëhet edhe nga yndyrat, por nga ato të shëndetshmet (të pangopura), të cilat mund t’i gjeni në ushqimet siç janë vaji i ullirit, avokado, arrat ose sardelet.

  Trupi ka nevojë për yndyra për të larguar yndyrat e tepërta nga trupi. Dhe derisa duken të pazakonshme dhe aspak efikase, shkencëtarët kanë dëshmuar që ndërprerja e konsumimit të këtyre yndyrave mund t’i bëjë dëm organizmit, por edhe ta ngadalësojë dobësimin.

  Për të shpenzuar më shumë kalori, trupi juaj ka nevojë për “lëndë djegëse”. Këtë lëndë djegëse e siguroni përmes yndyrave. Dhe derisa proteinat dhe karbohidratet po ashtu janë të nevojshme për shpenzimin e kalorive, yndyrat kanë veprim edhe më të fuqishëm, transmeton Telegrafi.

  Derisa bëni kujdes në ushqim qëllimi juaj kryesor është të reduktoni konsumin e yndyrave dhe kaloritë e tepërta.

  Yndyrat dekompozohen ngadalë, por sigurojnë periudhë më të gjatë të ndjenjës së ngopjes. Në këtë mënyrë reduktoni mundësinë e ngrënies së tepërt, shpejtoni metabolizmin dhe ndihmon trupin të lirohet nga kilogramët e tepërt.

  Konsumimi i përditshëm i yndyrave është kyç për ta nxitur trupin që të fillojë të shpenzojë rezervat e yndyrave. Po ashtu konsumi i yndyrave do të lehtësojë luftën me tundimet e përditshme çka paraqet ndihmesë të madhe për personat që luftojnë me kilogramët e tepërt, përcjell koha.net.

  Megjithatë, e rëndësishme është të dalloni yndyrat e mira dhe të këqija.

  Ato yndyra që i janë të nevojshme trupit njerëzor, janë me acide të pangopura yndyrore, ndërsa burimet kryesore dhe më të mira janë vajrat me presion të ftohët (i ullirit, lulediellit, susamit, kungullit), frutat arrore dhe peshku i yndyrshëm (tuna, sardelet).

  Gjiganti zviceran “Lika Group” synon ta zbukurojë Prishtinën (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lifestyle20 Qershor 2024
  Teksa termometri duket se është “çmendur” dhe temperaturat jashtë janë tepër të larta, me siguri që edhe ju jeni nga ata persona...
  Lifestyle19 Qershor 2024
  Gurët në veshka janë mjaft të zakonshëm; afërsisht një në dhjetë njerëz ka probleme me ta të paktën një herë në jetën...
  Lifestyle19 Qershor 2024
  Lëngjet mund të jenë një mënyrë e shijshme dhe freskuese për të marrë disa lëndë ushqyese që i nevojiten trupit tuaj, të...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që...
  Lajme20 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se mjeti që u gjet në rrugën “Shpëtim Robaj”, nuk ishte shpërthyes. Flora Ahmeti, zëdhënëse e Policisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.