×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiq thotë se ka mundësi që të shtyhet pranimi i Kosovës në KIE, betejë të Serbisë e llogarit 16 majin

  FrontOnline
  15 Prill 2024

  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës në Këshill të Evropës.

  “Në çdo rast, nuk do të jetë e thjeshtë”. Ne kemi dërguar shumë letra dhe letra zyrtare në adresa të ndryshme dhe do të vazhdojmë ta bëjmë. “Po më thërrasin nga të gjitha anët e mundshme për të më bindur për diçka dhe që gjoja të mund të bëjmë një lloj kompromisi”, ka theksuar Vuçiq.

  Megjithatë, ai shtoi se nuk ka asnjë kompromis për këtë çështje, transmeton Klankosova.

  Vuçiq tha se votimi në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës për pranimin e Kosovës do të kalojë nesër, ndërsa ka shtuar se beteja kryesore për Serbinë është më 16 maj, përcjellë Danas.

  “Nesër do të kalojë dhe beteja jonë kryesore është më 16 maj, kështu që do të shohim nëse nuk do të ketë ndryshime”, tha ai, transmeton Klankosova.tv.

  Ai për RTS tha se Kosova siç pretendon ai  “tani ka dalë me një truk të ri, e ai është që më 10 maj ta dorëzojnë draft-statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicië Serbe për vlerësim kushtetues, në mënyrë që ata që nuk janë të sigurt për votim. mund të gjejnë një arsye për të

  Nëse raporti për Kosovën kalon nesër në Asamblenë e KiE, atëherë i njëjti do të procedohet te Komiteti i Ministrave, takim i cili do të mbahet më 16 dhe 17 maj 2024

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Agjencia France Presse (AFP) ka raportuar për procesin e regjistrimit të popullsisë në Kosovës.  në raportin e tyre thuhet se popullsia në...
  Lajme25 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se procesi i regjistrimit të popullsisë për 50 ditë, nga rreth 2600 regjistrues në 38...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka njoftuar se nesër, më 26 maj përfundon afati për të aplikuar në konkursin e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën 8 persona mbetën të plagosur mbrëmjen e kësaj të shtune në Durrës, pasi u përfshinë në një aksident masiv. Ngjarja...
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Vip25 Maj 2024
  Në një ndër netët më emocionuese të televizionit shqiptar, prezantuesi i njohur Meriton Mjekiqi është shpallur banori i parë që largohet nga...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Lajme25 Maj 2024
  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.