Bota/Rajoni

Vuçiq po përgatit opinionin për kapitullim

Vuçiq po përgatit opinionin për kapitullim
15:04 | 21 Janar 2023

Partia Popullore vlerësoi sot se duke pranuar “konceptin dhe zbatimin” e të ashtuquajturit plan franko-gjerman për Kosovën, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, padyshim që filloi përgatitjen e opinionit për kapitullim.

Në një deklaratë, partia i bëri thirrje Vuçiqit që “urgjentisht të informojë Kuvendin Kombëtar dhe qytetarët se për çfarë marrëveshjeje të saktë po negociohet në emër të qytetarëve dhe shtetit”, duke thënë se “çdo hap tjetër në këtë moment është plotësisht i papranueshëm”.

“Pavarësisht nga mosmarrëveshja e mëparshme deklarative me idenë e karriges  së Kosovës në OKB, vetëm pranimi i këtij koncepti të negociatave është një hap jashtëzakonisht i rrezikshëm, me pasoja potencialisht të paparashikueshme”, vlerësojnë Partia Popullore.

Ata deklaruan gjithashtu se tërheqja e propozimit që nënkupton anëtarësimin e Kosovës në OKB është në interesin kombëtar të Serbisë.

“Serbia mban në duart e saj çelësin e anëtarësimit të Kosovës në OKB, e cila është e vetmja çështje për të cilën Perëndimi ende po negocion seriozisht me Beogradin. Një qëndrim i fortë dhe i qartë për sovranitetin dhe integritetin territorial të shtetit nuk është çështje e përcaktim ideologjik, por supozim elementar i shtetësisë”, thuhet në njoftimin e PP-së./FrontOnline/

Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500

Të tjera