×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vuçiq: Macron është gjithmonë i gatshëm të dëgjojë pikëpamjet serbe

  FrontOnline
  11 Shkurt 2021

  Në një bisedë me ambasadorin francez Jean-Louis Falconi, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se marrëdhëniet e mira me Francën janë jashtëzakonisht të rëndësishme për Serbinë dhe se presidenti Emmanuel Macron është një nga shtetarët e paktë që është gjithmonë i gatshëm të dëgjojë pikëpamjet serbe

  “Presidenti Macron është një nga të paktët burra shteti, i respektuar dhe me ndikim në kuadrin e politikës dhe ekonomisë evropiane dhe botërore, i cili është gjithmonë i gatshëm të dëgjojë pikëpamjet serbe dhe të kuptojë peshën e pozicionit tonë,” tha Vuçiq.

  Kreu i shtetit serb shprehu mirënjohje Presidentit Macron për respektin që ai ka për vendin tonë, si dhe për mikpritjen gjatë vizitës së javës së kaluar në Paris, njoftoi shërbimi për shtyp i presidentit, raporton Tanjug.

  Ai shprehu kënaqësinë që Presidenti Macron synon të vizitojë përsëri Serbinë, duke deklaruar se vizita e tij në 2019 la një shenjë të veçantë në historinë e marrëdhënieve serbo-franceze dhe u dha atyre një impuls të ri.

  Kreu i shtetit serb gjithashtu tha se ai personalisht do të monitoronte realizimin e projekteve të përbashkëta, dhe në bisedë u tha që projekti i metrosë së Beogradit po përparon mirë dhe se po ndjek dinamikën e planifikuar.

   

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Sigurimi i ish-presidentit amerikan Donald Trump ishte ankuar se Shërbimi Sekret nuk po merrte mjaftueshëm burime dhe personel gjatë dy viteve të...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Igli Hasani, është nisur drejt Koresë së Jugut, ku do të zhvillojë një...
  Bota/Rajoni21 Korrik 2024
  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka hedhur ujë të ftohtë mbi planin e mbështetur nga OKB-ja për ribashkimin e Qipros, duke...
  Të tjera
  Lajme21 Korrik 2024
  Liridona Shala, bashkëshortja e Faton Hajrizit i cili u vra nga policia serbe, pas dyshimeve për vrasjen e një efektivi në Serbi,...
  Lajme21 Korrik 2024
  Shefja e diplomacisë kosovare, Donika Gërvalla Schwarz, ka reaguar pasi presidenti amerikan , Joe Biden, ka njoftuar për tërheqjen e tij nga...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka publikuar një video nga vizita e saj Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst në Mbretërinë e Bashkuar. Osmani...
  Lajme21 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka bërë të ditur se Universiteti i Prishtinës ka shënuar me ngritjen më të madhe dhe renditjen...
  Lajme21 Korrik 2024
  Artan Hajrizi, vëllai i Faton Hajrizit që u vra nga autoritete serbe ka njoftuar se nuk do të ketë të pame lidhur...
  Lajme21 Korrik 2024
  Presidenti amerikan, Joe Biden, ka njoftuar se është tërhequr nga kandidatura për t'u rizgjedhur në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.