×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vazhdon procesi i hetimit ndaj Trump, demokratët publikojnë tekstet e dëshmive

  FrontOnline
  04 Nëntor 2019

  Ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë Marie Yovanovitch tha gjatë një hetimi të demokratëve të Kongresit që synojnë shkarkimin e presidentit, se ajo ndihej e kërcënuar nga Presidenti Donald Trump, sipas një teksti të zbardhur të dëshmisë së saj të publikuar të hënën.

  Ajo iu referua njoftimeve se Presidenti Trump e kishte përshkruar para udhëheqësit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, si “lajm të keq”.

  Sipas tekstit të publikuar, ish ambasadorja tha në dëshminë e datës 11 tetor: “Isha shumë e shqetësuar dhe akoma jam”. E pyetur nëse ndjehej e kërcënuar, zonja Yovanovitch u përgjigj “po”, thuhet në transkript.

  Hetimi ndaj presidentit republikan është përqendruar në një telefonatë të 25 korrikut në të cilën zoti Trump i kërkoi Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy të hetonte rivalin e tij politik, Joe Biden, ish-nënpresident dhe kandidat demokrat për president.

  Nga një përmbledhje e tekstit të telefonatës, të publikuar më parë nga Shtëpia e Bardhë, del se Presidenti Trump i tha zotit Zelenskiy se ambasadorja ishte një “lajm i keq” dhe se do të “kalonte nëpër disa gjëra”.

  Presdenti Trump ka mohuar se ka bërë ndonjë shkelje dhe e ka mbrojtur telefonatën me Zelenskiy-n si “të përkryer”, duke akuzuar demokratët se e kishin vënë në shënjestër, për të prapësuar rezultatin surprizë të zgjedhjeve presidenciale të 2016-s.

  Në dëshminë e saj, një pjesë e së cilës ishte publikuar në media, ish-ambasadorja Yovanovitch u tha gjithashtu ligjvënësve se ajo ishte

  “tronditur” që zoti Trump e kishte përmendur atë vazhdimisht gjatë telefonatës.

  Të hënën, disa komisione të Dhomës së Përfaqësuesve publikuan edhe tekstin e një interviste me zotin Michael McKinley, ish-këshilltari i lartë i Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo.

  McKinley u tha hetuesve se ai ishte dorëhequr për shkak të shqetësimeve se ambasadat e SHBA jashtë vendit po përdoreshin për të gërmuar baltë për qëllime politike si dhe për shkak të “dështimit” për të mbrojtur diplomatët e SHBA, gjithnjë sipas tekstit të dëshmisë.

  Ai tha se rekomandoi të bëhej një deklaratë në mbështetje të zonjës Yovanovitch në klimën e vendimit për largimin e saj nga ambasada, por shtoi se sekretari Pompeo preferoi që deklarata “më mirë të mos bëhej… në këtë kohë”.

  Nga ana e saj, zonja Yovanovitch diskutoi gjerësisht me ligjvënësit për marrëdhëniet e saj me zyrtarët ukrainas dhe shqetësimet për korrupsionin.

  Ajo tha se në fund të vitit 2018 kishte mësuar për herë të parë se avokati personal i zotit Trump, Rudy Giuliani, ishte përfshirë në Ukrainë kur zyrtarët ukrainas e njoftuan për komunikimet e ish kryetarit të bashkisë së Nju Jorkut me një ish-prokuror të përgjithshëm ukrainas.

  Lidhjet e zotit Giuliani me Ukrainën kanë qenë një temë e dëshmive gjatë procesit të hetimit në Dhomën e Pëfaqësuesve.

  Zonja Yovanovitch u shkarkua si ambasadore, pas një fushate në të cilën ishte përfshirë zoti Giuliani, i cili vuri në dyshim besnikërinë e saj ndaj presidentit.

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...
  Të tjera
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Besa Gaxherri nga LDK-ja thotë se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës tashmë janë të dëmtuara, madje sipas saj, edhe më...
  Sport20 Shkurt 2024
  Ish-trajneri i portierëve tek Blackburni, Steven Drench, njëherësh ish-trajner i portierit të Arsenalit, David Raya, ka thënë se duart gjigante të reprezentuesit...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Nevzad Lutfiu, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës, ka bërë të ditur se sot me partitë politike shqiptare në...
  Sport20 Shkurt 2024
  Antonio Conte raportohet se e ka bërë prioritet marrjen e drejtimit të Bayern Munichit për sezonin e ardhshëm. Gjithsesi, ka edhe kandidatë...
  Vip20 Shkurt 2024
  Prezantuesja e njohur, Roza Lati njëherësh një ndër personazhet më të përfolura në sezonin e tretë të BBV Albania është bërë virale...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.