Bota/Rajoni

Ukrainasit i zënë në befasi, momenti kur trupat ruse ngrenë flamurin e bardhë – VIDEO

Ukrainasit i zënë në befasi, momenti kur trupat ruse ngrenë flamurin e bardhë – VIDEO
10:05 | 06 Tetor 2022

Ushtarët rusë të bllokuar gjatë kundërofensive të rrufeshme të Ukrainës janë filmuar duke u dorëzuar me një flamur të bardhë që valvitej nga tanku i tyre.

Pamjet e pabesueshme tregojnë automjetin që shkon në linjat e Ukrainës, pasi mijëra thuhet se po hedhin armët e tyre përballë goditjes së Kievit dhe rusët vazhdojnë të humbasin pjesë të territorit.

Përparimi i rrufeshëm i vendos mbrojtësit e Ukrainës në distancën goditëse të qytetit Kherson – i vetmi kryeqytet provincial i kapur që nga pushtimi i 24 shkurtit që është ende nën kontrollin rus.

Dhe zyrtarë të lartë amerikanë mbrëmë thanë se Ukraina mund të rimarrë Krimenë, nëse ushtria vazhdon të përparojë me ritmin e saj aktual.

Në fjalimin e tij të natës, Presidenti Volodymyr Zelensky pretendoi se trupat e tij kishin çliruar tre vendbanime të tjera në rajonin Kherson të Ukrainës jugore dhe ofensiva e tyre vazhdon.

Forcat e Putinit tani janë urdhëruar të tërhiqen pasi blogerët ushtarakë pro-rusë zbuluan se vija e frontit është shembur me humbjen e një sipërfaqeje të madhe prej 1500 miljesh katrore./FrontOnline/

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera