Gjuha:
×
 • Auto
 • Auto

  Twitter: 300,000 njoftime të diskutueshme rreth zgjedhjeve në SHBA

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Përpjekjet e rrjetit social ishin më të dukshme kur bëhet fjalë për njoftimin e Presidentit aktual Donald Trump.

  Twitter tha se kishte shënuar rreth 300,000 postime gjatë dy javëve të fundit si të diskutueshme dhe përmbajtja e të cilave mund të jetë informacion mashtrues në lidhje me zgjedhjet presidenciale të SHBA.

  Rrjeti social u kritikua gjatë zgjedhjeve 2016 për lejimin e përhapjes së informacionit të paverifikuar, dhe këtë herë, në një klimë të nxehtë politike, ai u përpoq të zvogëlojë numrin e postimeve që i konsideron njerëzit mashtrues, raporton Hina.

  Për çdo 500 postime midis 27 tetorit dhe 11 nëntorit, një post i tillë erdhi, shton Twitter, duke theksuar se do të vazhdojë të shënojë postime të diskutueshme.

  Përpjekjet e Twitter ishin më të dukshme kur bëhet fjalë për njoftimet e Presidentit të tanishëm Donald Trump, i cili gjithashtu shkroi në Twitter të enjten rreth “zgjedhjeve të manipuluara”.

  Nën atë njoftim ishte një paralajmërim: “Ky pretendim për mashtrim elektoral është i diskutueshëm”.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Auto24 Mars 2023
  Pasi Audi na ngatërroi duke ndryshuar shenjat, të cilat nuk lidhen më me kubikun e motorit, por me fuqinë, Mercedes bëri një...
  Auto23 Mars 2023
  Sipas një studimi të publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë “JAÇ: Advances”, zhurma e trafikut shoqërohet me një rrezik të...
  Auto22 Mars 2023
  Sulmet hakere ende sjellin fitime serioze për sulmuesit, dhe objektivat janë zakonisht ata që dihet paraprakisht se kanë para të mjaftueshme. Ferrari...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Nga Lëvizja Vetëvendosje kanë reaguar pasi sot Gjykata Kushtetuese e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës. Zëdhënësi i Vetëvendosjes,...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Më shumë se 1,500 njerëz janë evakuuar në Spanjë, pasi vendi po përballet me zjarrin e parë të madh këtë vit. Qindra...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në përvjetorin e bombardimeve, Dodik bëri thirrje për bashkimin e RS-së dhe Serbisë Të ardhmen e shoh në bashkimin e Serbisë dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur se në shkollën e parë shqipe në Ferizaj, gjimnazi i...
  Lajme24 Mars 2023
  Partia Demokratike e Kosovës përmes një komunikate për media kanë treguar nesër do të mbajnë konferencë për media. Në njoftim thuhet se...
  Vip24 Mars 2023
  Platforma “Liria ka Emër” ka thirrur marsh për drejtësi në mbështetje të krerëve të UÇK-së në Hagë më 2 prill në ora...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.