×
 • Lajme
 • Lajme

  “Thaçi shkeli Kushtetutën me mosshpalljen e zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë”

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku, ka bërë të ditur se sot e kanë dorëzuar një ankesë në Gjykatën Kushtetuese ku e kanë akuzuar Presidentit Hashim Thaçi për shkelje të Kushtetutës.

  Në Edicionin Special në Klan Kosova, Çeku ka thënë se Thaçi e ka shkelur Kushtetutën me mosshpalljen e zgjedhjeve lokale në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut.“Sot kemi dorëzuar në Kushtetuese edhe një shkelje të Thaçit dhe mendojmë se me mosshpalljen e zgjedhjeve lokale në Podujeve dhe Mitrovicë të Veriut, ai bën shkelje të Kushtetutës”.

  “Krejt kjo po ndodh kur Serbia po mbanë zgjedhje në Kosovë. Më datë 11 qershor ai [Thaçi] ka anuluar zgjedhjet në Mitrovicën e Veriut me arsyetimin e pandemisë; ndërsa tani atje po mbahen zgjedhjet e Serbisë”.

  “Ne kemi dy raste shumë konkrete: besojmë se deputeti Etem Arifi i cili ka votuar për këtë qeveri ilegale nuk do të duhej të ishte aty sepse ai ka një vendim për burgim efektiv dhe ky vendim është bërë i plotfuqishëm në janar të këtij viti”.“Rasti i Haxhi Shalës unë besoj se ai atë ditë e ka shkruar edhe aktgjykimin e Kushtetueses, ai ka treguar se ka qenë i ndikuar nga Presidenti për ta ndërruar mendjen e tij”.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Gjenerali i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Sylejman Selimi, ka deklaruar në emisionin “Debat Plus” se situata në veri të Kosovës është...
  Lajme18 Qershor 2024
  Veprimtari i çështjes kombëtare, ish i burgosuri politik dhe i mbijetuar i krimit të gjenocidit në Burgun e Dubravës, Demir Lima, ka...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Dje në Kompleksin e klinikave “Nënë Tereza” me lëndim nga plumbi i humbur nga arma e zjarrit është sjellë një tridhjetë e...
  Lajme18 Qershor 2024
  Raportuesja Speciale Kombeve të Bashkuara për Liri të Mendimit dhe Shprehjes, Irene Khan, ka qenë në Kosovë për një mision faktmbledhës. Kështu...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, thotë se Washingtoni është ende duke rishikuar një dërgesë me bomba të mëdha për Izraelin për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.