Lajme

Thaçi para 5 muajve: Duhet një kryeministër që i fiton zgjedhjet

Thaçi para 5 muajve: Duhet një kryeministër që i fiton zgjedhjet
21:15 | 03 Nëntor 2019

“Duhet një kryeministër që i fiton zgjedhjet”. Me këtë deklaratë muaj më parë Thaçi po e godiste kreyministrin Haradinaj, me të cilin më as nuk fliste. Tash kjo deklaratë i shkon shumë për shtati fituesi të zgjedhje – sipas rezultateve preliminare, që është rivali i tij më i madh politik vitëve të fundit, Albin Kurti.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me datën 24 qershor të këtij viti kishte thënë në një debat të hapur ku ishin të pranishëm shumica e liderëve, se vendit i duhet një kryeministër që i fiton zgjedhjet, në mënyrë që të i marr vendimet e mëdha.

Këto komente Thaçi i kishte bërë në konferencën “Zëri i Popullit rreth Finales së Madhe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë“, shkruan Gazeta Express.

Thaçi në këtë konferencë të organizuar nga Instituti RIDEA kishte shpalosur idenë e tij për “korrigjim të kufijve” para liderëve të tjerë. Nuk kishte si të mos mungonte edhe një thumb ndaj kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinaj.

Duke qenë se Thaçi atëkohë po drejtonte dialogun, dhe Haradinaj e kundërshtonte idenë e ndryshimit të kufiivje. Mes shumë përplasjeve që krerët e shtetit kishin, Thaçi ia kujtoi Haradinajt se nuk është kryeministër i shumicës.

“Duhet me i fitu zgjedhjet. Për me pas një qeveri efektive sinqerisht duhet të jetë një kryeministër që i fiton zgjedhjet”, kishte thënë Thaçi gjatë fjalimit të tij./

Para pesë muajve qeveria e Haradinajt ishte ende solide dhe askush nuk e priste vendimin e tij që të dorëhiqej. Tani pas zgjedhjeve të parakohshme, fitues ka dalë Lëvizja Vetëvendosje. Kandidati për kryeministër i këtij subjekti, Albin Kurti, ka premtuar që ai nuk do lejojë Thaçin që të drejtojë më dialogun, dhe se këtë do e bëjë vetë ai.

Edhe pse tani ka kaluar gati një muaj që nga shpallja e rezultateve preliminare, presidenti i vendit ende nuk ka thënë asnjë fjalë rreth rezultateve.

Ndërkaq Kurti ka folur për Thacin si president.

Në intervistat e shumta që Kurti ka dhënë muajin e fundit, ka thënë se “raportet me Thaçin janë të mira sepse ato nuk ekzistojnë fare”.

Tutje ai thotë se Thaci duhet t’ia japë mandatin për krijimin e Qeverisë, e ai do të bënte mirë që si President të hiqte dorë nga pozita e tij,  pasi Kurti e konsideron Thaçin të dëmshëm për shtetin.

Si fitues i zgjedhjeve, Kurtit i takon opsioni i parë për krijimin e qeverisë së re. Por kohët e fundit ka pasur disa diskutime me subjektin me të cilin po negocion për koalicion, LDK’në. Edhe pse grupet punuese të këtyre dy subjekteve kanë përafruar jashtëzakonisht shumë programin qeverisës, nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka bërë disa deklarata në të cilat ka diskutuar postin e kryeministrit.

“Emri i kryeministrit kalon nëpër zyret e LDK’së”, ka thënë Haziri.

Pas certifikimit të zgjedhjeve, fituesit i duhet të shkojë tek presidenti që të marrë mandatin. Kjo do të jetë ngjarje që pritet të zgjojë interes tek publike për shkak të antagonizmave që kanë ndërmjet vete këta dy politikanë./Front Online/

Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë

Të tjera