×
 • Lajme
 • Lajme

  Thaçi para 5 muajve: Duhet një kryeministër që i fiton zgjedhjet

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  “Duhet një kryeministër që i fiton zgjedhjet”. Me këtë deklaratë muaj më parë Thaçi po e godiste kreyministrin Haradinaj, me të cilin më as nuk fliste. Tash kjo deklaratë i shkon shumë për shtati fituesi të zgjedhje – sipas rezultateve preliminare, që është rivali i tij më i madh politik vitëve të fundit, Albin Kurti.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, me datën 24 qershor të këtij viti kishte thënë në një debat të hapur ku ishin të pranishëm shumica e liderëve, se vendit i duhet një kryeministër që i fiton zgjedhjet, në mënyrë që të i marr vendimet e mëdha.

  Këto komente Thaçi i kishte bërë në konferencën “Zëri i Popullit rreth Finales së Madhe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë“, shkruan Gazeta Express.

  Thaçi në këtë konferencë të organizuar nga Instituti RIDEA kishte shpalosur idenë e tij për “korrigjim të kufijve” para liderëve të tjerë. Nuk kishte si të mos mungonte edhe një thumb ndaj kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinaj.

  Duke qenë se Thaçi atëkohë po drejtonte dialogun, dhe Haradinaj e kundërshtonte idenë e ndryshimit të kufiivje. Mes shumë përplasjeve që krerët e shtetit kishin, Thaçi ia kujtoi Haradinajt se nuk është kryeministër i shumicës.

  “Duhet me i fitu zgjedhjet. Për me pas një qeveri efektive sinqerisht duhet të jetë një kryeministër që i fiton zgjedhjet”, kishte thënë Thaçi gjatë fjalimit të tij./

  Para pesë muajve qeveria e Haradinajt ishte ende solide dhe askush nuk e priste vendimin e tij që të dorëhiqej. Tani pas zgjedhjeve të parakohshme, fitues ka dalë Lëvizja Vetëvendosje. Kandidati për kryeministër i këtij subjekti, Albin Kurti, ka premtuar që ai nuk do lejojë Thaçin që të drejtojë më dialogun, dhe se këtë do e bëjë vetë ai.

  Edhe pse tani ka kaluar gati një muaj që nga shpallja e rezultateve preliminare, presidenti i vendit ende nuk ka thënë asnjë fjalë rreth rezultateve.

  Ndërkaq Kurti ka folur për Thacin si president.

  Në intervistat e shumta që Kurti ka dhënë muajin e fundit, ka thënë se “raportet me Thaçin janë të mira sepse ato nuk ekzistojnë fare”.

  Tutje ai thotë se Thaci duhet t’ia japë mandatin për krijimin e Qeverisë, e ai do të bënte mirë që si President të hiqte dorë nga pozita e tij,  pasi Kurti e konsideron Thaçin të dëmshëm për shtetin.

  Si fitues i zgjedhjeve, Kurtit i takon opsioni i parë për krijimin e qeverisë së re. Por kohët e fundit ka pasur disa diskutime me subjektin me të cilin po negocion për koalicion, LDK’në. Edhe pse grupet punuese të këtyre dy subjekteve kanë përafruar jashtëzakonisht shumë programin qeverisës, nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka bërë disa deklarata në të cilat ka diskutuar postin e kryeministrit.

  “Emri i kryeministrit kalon nëpër zyret e LDK’së”, ka thënë Haziri.

  Pas certifikimit të zgjedhjeve, fituesit i duhet të shkojë tek presidenti që të marrë mandatin. Kjo do të jetë ngjarje që pritet të zgjojë interes tek publike për shkak të antagonizmave që kanë ndërmjet vete këta dy politikanë./Front Online/

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Kronika27 Shkurt 2024
  Një i ri ka vdekur dje si pasojë e një aksidenti në rrugën “Agim Ramadani”, në Prishtinë. Sipas policisë lidhur me rasti...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar për rrëmbimin e një burri dje në Prishtinë. sipas policisë një shok i tij ka njoftuar se...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Një grua ka njoftuar policinë se bashkëshorti i saj me probleme psikike e ka kanosur me thikë. Sipas raportit të policisë, i...
  Të tjera
  Kronika27 Shkurt 2024
  Një grua ka njoftuar policinë se bashkëshorti i saj me probleme psikike e ka kanosur me thikë. Sipas raportit të policisë, i...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Policia ka dhënë detaje rreth rastit së kanosjes së dy pjesëtarëve të KFOR-it në fshatin Lubiqevë të Prizrenit. Në raport bëhet e...
  Sport27 Shkurt 2024
  Chelsea ka marrë një lajm të mirë pas humbjes në finalen e Carabao Cup nga Liverpooli të dielën në mesditë. Romeo Lavia...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Një person i dyshuar është arrestuar në Gjilan. I njëjti dyshohet për të paktën 10 raste të rënda të vjedhjeve. I dyshuari...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Sot do të mbahet takimi në mes të Kosovës e Serbisë, i thirrur nga ndërmjetësi i BE-së Miroslav Lajçak në Bruksel. Ftesa...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur pa shenja jete derisa ishte në vuajtje të dënimit në Qendrën e Paraburgimit në Hajvali. Policia, përmes raportit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.