×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Teksas, maskë me detyrim

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Në Teksas tanimë maska do të jetë e detyrueshme për të gjithë qytetarët. Ky vendim vjen në një kohë ku ky vend po shndërrohet në një vatër të dytë pandemie.

  Guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, është shprehur se mbajtja e maskës dhe ruajta e distancimit fizik do të bëjë që autoritetet të mos e mbyllin sërish bizneset dhe aktivitetet e tjera.

  Aktualisht në këtë vend numërohen 182 mijë të infektuar dhe 2565 vdekje që nga fillimi i pandemisë. Në vetëm 24 orët e fundit janë regjistruar 8000 raste me Covid-19. Sipas autoriteteve nëse qytetarët nuk tregohen të përgjegjshëm atëherë do të gjobiten me 250 dollarë dhe në rast përsëritje do të burgosen.

  Në vendimin për mbajtjen e maskës nuk janë të përfshirë fëmijët që janë 10 vjeç ose më të vegjël, ata që mund të jenë alergjik dhe azmatik, e cila i pengon të mbajnë maskën, personat që janë duke ngrënë ose pirë dhe ata që bëjnë aktivitete fizike në ambient të hapur.

  Sipas asaj që raporton BBC spitalet në Teksas janë të tejmbushura me pacientë për shkak të rritjes së rasteve. Shtetet e Bashkuara janë goditur më keq nga pandemia e koronavirusit. Deri më tani numërohen 2.8 milionë raste të të infektuarve në shkallë vendi dhe më shumë se mbi 131 mijë vdekje.

  Ndërkaq presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, shprehu optimizmin e tij se SHBA-ja do të ketë së shpejti një vaksinë kundër koronavirusit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë theksoi se përdorimi i maskës tanimë duhet të jetë i domosdoshëm nisur edhe shtimi i rasteve.

  Trump është kritikuar për mos mbajtjen e maskës në shumë konferenca, aktivitete dhe tubime që ai ka marrë pjesë.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut po teston dronët nënujorë dhe inteligjencën artificiale për përdorim të mundshëm gjatë operacioneve detare, sipas...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një autobus shkolle është përmbysur në Jeruzalem, si pasojë e të cilit janë plagosur dhjetëra nxënës. 33 fëmijë të moshës 8-12 vjeç...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Spanjë, ku një 14 vjeçar ka goditur me thikë 3 mësues dhe...
  Të tjera
  Vip28 Shtator 2023
  Pasi përfundoi një turne botëror dhe filmin “Barbie”, besoni apo jo, Dua Lipa aktualisht ka zgjedhur të bëjë disa pushime. Por në...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, tha se nuk guxohet të eksperimentohet më shtetin, duke shtuar se kreu i Qeverisë, Albin Kurti gaboi...
  Lajme28 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti, tha se pas sulmit terrorist në veri është dëshmuar se Serbia është e përkushtuar që të shkatërrojë ura të...
  Bota/Rajoni28 Shtator 2023
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Spanjë, ku një 14 vjeçar ka goditur me thikë 3 mësues dhe...
  Vip28 Shtator 2023
  E ftuar sot në emisionin “Pardon My French” ka qenë Olta Gixhari. Duke qenë se spikati gjatë qëndrimit të saj në “Big...
  Lajme28 Shtator 2023
  Në mungesë të të akuzuarit Shukri Buja, ka dështuar të mbahet seanca e rigjykimit të enjten në Gjykatën Themelore në Prishtinë, në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.