×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Të jetosh pranë bareve dhe ‘fast-food-eve’ mund të dëmtojë shëndetin e zemrës

  FrontOnline
  01 Mars 2024

  Sipas një studimi të botuar në revistën ‘Circulation: Heart Failure të Shoqatës Amerikane të Zemrës’, sa më afër dyqaneve ushqimore të jetojmë , aq më shumë ka të ngjarë të rrezikohemi nga ataku në zemër.

  Restorantet dhe baret e ushqimit të shpejtë shpesh shërbejnë ushqime dhe pije jo të shëndetshme, të cilat kanë qenë të lidhura me sëmundjet kardiovaskulare, tha autori kryesor i studimit, Lou Kee, një profesor në Departamentin e Epidemiologjisë në Universitetin Tulane në New Orleans.

  Studimi u bë mbi të dhënat e gjysmë milioni të rriturve të moshës 37-73 vjeç nga databaza e Biobank në Mbretërinë e Bashkuar. Studiuesit matën ekspozimin e pjesëmarrësve ndaj tre llojeve të restoranteve: bare/pube, restorante/kafe dhe restorante të ushqimit të shpejtë. Ekspozimi u përcaktua në bazë të afërsisë (të jetuarit brenda një kilometri ose 15 minutash në këmbë) dhe densitetit (numri i dyqaneve të komoditetit brenda një kilometri).

  Studimi gjurmoi rreth 13,000 raste të dështimit të zemrës gjatë një periudhe dymbëdhjetëvjeçare pasuese dhe zbuloi se afërsia dhe dendësia më e madhe e pikave të ushqimit të gatshëm për t’u ngrënë shoqërohej me një rrezik në rritje të dështimit të zemrës. Në përgjithësi, pjesëmarrësit që jetonin në një zonë me një densitet më të lartë të pikave të ushqimit të shpejtë kishin një rrezik 16% më të lartë të dështimit të zemrës në krahasim me ata që nuk kishin pika të ushqimit të shpejtë afër. shtëpinë e tyre.

  Ata në zonat me densitetin më të lartë të bareve kishin një rrezik 14% më të lartë të dështimit të zemrës, ndërsa ata që jetonin në zonat me densitetin më të lartë të pikave të ushqimit të shpejtë kishin një rrezik 12% më të lartë.

  Pjesëmarrësit që jetonin më afër bareve, më pak se 500 metra larg, kishin 13% më shumë rrezik për dështim të zemrës, ndërsa ata që jetonin më afër pikave të ushqimit të shpejtë kishin një rrezik 10% më të lartë krahasuar me ata që jetonin më shumë se dy kilometra./FrontOnline/

  Me ofertat e “Sharr Travel”, vetëm sot 300 qytetarë udhëtojnë drejtë Shqipërisë
  Nga Rubrika
  Lifestyle13 Prill 2024
  Dashi Mundohuni që të nisni aktivitete të cilat iu lejojnë që të shpreheni lirisht dhe të largoni të gjithë tensionet e akumuluara...
  Lifestyle13 Prill 2024
  Lëkura është organi më i madh i trupit dhe si i tillë është çdo ditë në kontakt më faktorë të jashtëm. Dëmtimet...
  Lifestyle13 Prill 2024
  Të hapurit e shpeshtë të gojës, humbja e vullnetit, lodhja e shpejtë janë vetëm disa nga simptomat të cilat i ndiejmë në...
  Të tjera
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyra për Kosovë në qeverinë e Serbisë, ka reaguar sot naj autoriteteve kosovare, për arrestimin e kryesit të veprave penale, serbit, Sreçko...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.