Bota/Rajoni

Talibanët kryen ekzekutimin e parë publik që nga kthimi në pushtet

Talibanët kryen ekzekutimin e parë publik që nga kthimi në pushtet
16:28 | 07 Dhjetor 2022

Talibanët kanë kryer atë që mendohet të jetë ekzekutimi i tyre i parë publik që nga kthimi i grupit në pushtet në Afganistan vitin e kaluar.

Një zëdhënës i talibanëve tha se një burrë i quajtur Tajmir u vra në një stadium sportiv të mbushur me njerëz në provincën jugperëndimore Farah pasi ai pranoi vrasjen.

Dhjetëra liderë të grupit, duke përfshirë shumicën e ministrave të lartë në qeverinë e tyre, morën pjesë në varje.

Kjo vjen disa javë pasi gjyqtarët u udhëzuan të zbatojnë plotësisht ligjin e Sheriatit.

Udhëheqësi suprem i talibanëve Haibatullah Akhundzada lëshoi dekretin muajin e kaluar, duke urdhëruar gjykatësit të shqiptojnë dënime, duke përfshirë ekzekutime publike, amputime publike dhe gurëzim.

Megjithatë, krimet e sakta dhe dënimet përkatëse nuk janë përcaktuar zyrtarisht nga talibanët.

Grupi militant islamik kishte premtuar të ndiqte një version më të butë të sundimit të ashpër që karakterizonte qëndrimin e tyre të mëparshëm në pushtet nga viti 1996 deri në 2001.

 

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera