×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sulm në një kamp në Niger, vriten të paktën 25 persona

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Sulmuesit e panjohur vranë të paktën 25 persona në Nigerin jugperëndimor sot, i fundit në një seri sulmesh vdekjeprurëse përgjatë kufirit me Malin, thanë zyrtarët.

  Motoçiklistët sulmuan një kamp të një milicie lokale të vetëmbrojtjes pranë fshatit Bokorat, në rajonin Tahoua, tha kryetari i bashkisë së qytetit të afërt të Tillia, Attawane Abeitane.

  Përplasja zgjati për disa orë para se forcat nigeriane të sigurisë të mbërrinin në vendngjarje. “Këta janë terroristë të ardhur nga jashtë, ka pasur shumë prej tyre.

  Ka terroristë në mesin e të vdekurve”, tha Attawane. Deri më tani askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por këtë vit një degë lokale e Shtetit Islamik ka vrarë qindra njerëz në komunitetet rurale pranë kufirit me Malin.

  Sulmi i fundit është pjesë e një vale dhune që filloi në vitin 2017 dhe shkatërroi zonën Sahel të Afrikës Perëndimore. Disa nga sulmet më të rënda kanë ndodhur në zonën kufitare të Nigerit, Malit dhe Burkina Fasos./FrontOnline/

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  SPAK ka lëshuar disa urdhërarreste me vendim gjykate për inceneratorin e Tiranës. Operacioni për ekzekutimin e urdhërarresteve u krye nga agjentët e...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Ragmi Mustafi nga Partia për Veprim Demokratik, njëherësh këshilltar i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, ka folur për Front Online lidhur me zgjedhjet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, ka thënë se arratisjet nga burgjet ka pasur edhe në të kaluarën dhe se mund të ketë...
  Sport13 Korrik 2024
  Talenti i Spanjës, Lakime Yamal i ka dhënë merita të mëdha bashkëlojtarit të tij te kombëtarja, Rodri, të cilin e ka cilësuar...
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.