×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Stoltenberg: Asnjë vend i NATO-s nuk ka përjetuar sulme aq sa Turqia

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg theksoi se asnjë vend i NATO-s nuk ka përjetuar sulme aq sa Turqia.

  Në një deklaratë për gazetën “Bild am Sonntag”, Stoltenberg bëri të ditur se dhuna në veri të Sirisë ka filluar të ulet dhe se kjo mund të sjellë edhe përpjekjet për zgjidhje politike.

  “Duhet të pranojmë se Turqia është një aleat i rëndësishëm. Turqia ka dhënë kontribut të madh në luftën kundër ISIS-it dhe në rrënimin fizik të kalifatit në fjalë. Asnjë vend aleat nuk ka pranuar refugjatë sirianë aq sa Turqia. Ajo ka pranuar 3,6 milionë sirianë dhe asnjë vend i NATO-s nuk ka përjetuar sulme aq sa Turqia”, theksoi Stoltenberg.

  Pasi i është rikujtuar propozimi i ministres gjermane të Mbrojtjes, Annegret Kramp Karrenbauer për një zonë të sigurtë ndërkombëtare në veri të Sirisë, Stoltenberg deklaroi se e mirëpret këtë propozim dhe tërhoqi vëmendjen se për këtë çështje të gjitha vendet e botës kanë përgjegjësi për përfundimin e dhunës në Siri.

  “Marrja e vendimit për dërgimin e ushtarëve në Siri nuk është e lehtë dhe është ende herët për të thënë se propozimi në fjalë është i zbatueshëm”, theksoi më tej Stoltenberg.

  Ai shtoi se ka një forum ku vendet anëtare të NATO-s ndajnë hapur dhe në mënyrë serioze mendimet e tyre.

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Vetura me targa serbe me akronime të qyteteve të Kosovës qarkullojnë ende nëpër rrugët e veriut. Targa të tilla ilegale janë parë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri Albin Kurti i ka përjashtuar të gjithë nga procesi...
  Lajme04 Tetor 2023
  Analisti politik dhe avokati, Azem Vlasi, i hedh poshtë pretendimet nga Serbia se Milan Radoiçiq, i cili pranoi organizimin e sulmit terrorist...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.