×
 • Lajme
 • Lajme

  Statovci: Dhuna ndaj gruas gjithnjë e më shqetësuese

  FrontOnline
  04 Dhjetor 2023

  Deputetja nga radhët e partisë Guxo, Jeta Statovci, ka thënë se dhuna në familje, e sidomos ndaj gruas, është dukuri që po bëhet gjithnjë e më shqetësuese.

  Ajo përmes një postimi në Facebook ka thënë se Kosova ka përjetuar plagë të rënda dhe “nuk mund të lejojmë që këto plagë të rëndohen, tash kur  duhet të shfaqim energjinë tonë si shtet i ri”.

  “Raste të natyrave e moshave të ndryshme por me një të përbashkët: dhunë në familje, e viktima është kryesisht gruaja. Kjo dukuri po bëhet gjithnjë e më shqetësuese pikërisht sepse është bërë dukuri. Po jetojmë në kohën e lirisë e të shtetit tonë demokratik por nuk po e gjejmë dot mënyrën se si ta lirojmë mendjen nga prirjet maskuliste, patriarkale. Pra, nuk po e hapim dot mendjen për të qenë shoqëri që beson në të drejtat dhe liritë themelore të njeriut. Dëmet e mëdha që i janë bërë për dekada, sistemit tonë të edukimit, duket se kanë lënë gjurmë të thella në dijen e ndërdijen sociale”, ka shkruar Statovci.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Lëvizja Vetëvendosje ka shkruar se janë bërë 5 muaj që prej sulmit ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator të vitit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Vip25 Shkurt 2024
  Moderatorja dhe këngëtarja e njohur Luana Vjollca është mjaftë aktive në mediat sociale. Ajo ka befasuar ndjekësit teksa publikon një video ku...
  Vip25 Shkurt 2024
  Silvi Forte është banori më i ri i shtëpisë së Big Brother Vip, i cili u fut mbrëmjen e djeshme, së bashku...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Sport25 Shkurt 2024
  Më 25 mars, kombëtarja e Shqipërisë do ta luajë një ndeshje miqësore kundër Suedisë. Ndeshja do të zhvillohet në ora 19:00 në...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.