×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sllovakia vendos izolimin për të pavaksinuarit

  FrontOnline
  18 Nëntor 2021

  Sllovakia do të vendosë masa më të rrepta për njerëzit që nuk janë vaksinuar kundër koronavirusit mes rritjes së infeksioneve dhe shtrimeve në spitale.

  Vendimi është njoftuar nga kryeministri Eduard Heger në një konferencë për shtyp të transmetuar drejtpërdrejt në TV, raporton Guardian.

  Masat hyjnë në fuqi të hënën dhe janë parashikuar për tri javë. Sipas rregullave të reja, vetëm personat që janë vaksinuar ose që kanë pasur Covid në gjashtë muajt e fundit do të lejohen të hyjnë në restorante, qendra tregtare, dyqane me mallra jo thelbësore, aktivitete sportive dhe ngjarje publike.

  Masat vijnë pak ditë pas rregullave të ashpra të vendosura në Austrinë fqinje. Rregullat e reja përfshijnë detyrimin për të testuar personat e pavaksinuar në vendet e punës në të gjitha rajonet, më të prekura nga epidemia.

  Vendi prej 5.5 milionë banorësh ka parë një numër rekord rastesh në ditët e fundit, duke arritur në 8,000 të martën, dhe tha në fillim të kësaj jave se kishte pak shtretër të kujdesit intensiv në dispozicion për pacientët me koronavirus.

  Sllovakia ka një nga nivelet më të ulëta të vaksinimit në Bashkimin Evropian, me 45% të popullsisë totale të vaksinuar kundrejt mesatares së BE-së prej 65%. Ajo ka raportuar 13,725 vdekje që nga fillimi i pandemisë.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  SPAK ka lëshuar disa urdhërarreste me vendim gjykate për inceneratorin e Tiranës. Operacioni për ekzekutimin e urdhërarresteve u krye nga agjentët e...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Vala ekstreme e nxehtësisë ka bërë që temperaturat në pjesë të Evropës qendrore dhe jugore të arrijnë deri në 40 gradë celsius...
  Të tjera
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...
  Lajme13 Korrik 2024
  Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmën e qytetarëve për arrestimin e të dyshuarve për plagosjen e mbrëmshme në Pejë. Të dyshuar janë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.