×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Sjellin përfitime në trup, por si mund të bëhet domatja e rrezikshme për shëndetin nëse e teproni me konsumin

  FrontOnline
  16 Prill 2024

  Shumë vite më parë njerëzit i shmangnin domatet sepse kishin frikë t’i hanin. Megjithatë, sot vlerësohet se prodhohen 1.5 miliardë ton domate në vit.

  Dhe sigurisht, studime të shumta kanë zbuluar përfitimet shëndetësore të kësaj perime, pasi ajo është e pasur me fibra, antioksidantë, vitamina dhe minerale në formën e saj të papërpunuar ose të gatuar.

  Por ajo që mund të mos dini është se konsumimi i tepërt i domates mund të bëhet i rrezikshëm.

  Refluksi gastroezofageal

  Ngrënia e një sasie të madhe domate mund të shkaktojë refluks gastroezofageal, i karakterizuar nga një ndjesi djegieje e paqëndrueshme në zonën e gjoksit. Ngrënia e ushqimeve pikante dhe të yndyrshme gjithashtu shkakton refluks. Nëse keni urth ose zbaticë acidi për më shumë se një ose dy javë, shihni mjekun tuaj.

  Ul sistemin imunitar

  Likopeni fitokimik është një antioksidant që gjendet në domate dhe ndihmon trupin të shpëtojë nga radikalet e lira të dëmshme. Por likopeni i tepërt nuk është i mirë për trupin, sepse mund të zvogëlojë mekanizmin imunitar të trupit, veçanërisht kur keni një infeksion bakterial ose fungal.

  Sindroma e zorrës së irrituar (IBS)

  Sindroma e zorrës së irrituar (IBS) është një gjendje e zorrëve që i atribuohet çrregullimeve në funksionin e zorrëve. Është një mosfunksionim beninj që nuk paraqet rrezik për shëndetin, por simptomat e tij ndikojnë në cilësinë e jetës së atyre që vuajnë prej tij. Likopeni i tepërt në trup mund t’ju japë ngërçe në stomak, diarre/kapsllëk, nauze dhe fryrje, të cilat janë simptoma të IBS. Ashpërsia ndryshon midis individëve.

  Efektet negative në prostatë

  Simptoma e problemit të prostatës është dhimbja dhe vështirësia në urinim. Shumë likopen në trup dihet se përkeqëson çdo problem ekzistues të prostatës. Prandaj, ngrënia e sasive të mëdha të domateve nënkupton rritjen e likopenit. Shmangni domatet nëse keni probleme me prostatën.

  Reaksionet alergjike

  Në disa njerëz, ngrënia e domateve dihet se shkakton reaksione alergjike të lëkurës. Nëse nuk trajtohet mund të shkaktojë skuqje, flluska, ekzemë vezikulare me acarim të lëkurës dhe kruajtje të rëndë.

  Përkeqësimi i migrenës

  Nëse keni probleme akute ose kronike të migrenës, domatet janë një JO e madhe për ju. Edhe këtu fajtori është likopeni i tepërt. Këshillohet moderimi.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lifestyle16 Maj 2024
  Nëse e keni vënë re se duart ose këmbët tuaja kruhen këtë periudhë të vitit, nuk jeni vetëm. Shumë njerëz zhvillojnë flluska...
  Lifestyle16 Maj 2024
  Shumica prej nesh kanë të paktën 50 miq, ose të afërm që do të donin t’i ftonin në një ngjarje personale: si...
  Lifestyle16 Maj 2024
  DASHI Në dashuri kjo është një periudhë që lë shumë liri veprimi, gjithçka varet nga ju dhe nga ajo çfarë dëshironi. Në...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Misioni paqëruajtës i NATO-s në Kosovë, ka bërë të ditur se pas një kërkese të Policisë së Kosovës, njesia finlandeze e KFOR-it...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka uruar kryeministrin kroat Andrej Plenkoviq i cili fitoi edhe një mandat tjetër. Me anë të një...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryetari Degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), në Gjilan, Lutfi Haziri, mban konferencë për medie. Konferenca do të mbahet duke filluar...
  Lajme18 Maj 2024
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot në vendin tonë do të mbaj mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Siç njofton...
  Lajme18 Maj 2024
  Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot marrin pjesë në konferencën për shënimin e fillimit të pilotimit të skemës...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ish-ministri i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme ka kritikuar Këshillin e Evropës për mosnëtarësimin e Kosovës. Ai tha se Kosova...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.