×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Situatë e rëndë me koronavirus në Gjermani

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Kancelarja Angela Merkel e cilësoi si dramatike situatën me koronavirus në Gjermani.

  Ajo bëri thirrje që të përshpejtohet procesi i shpërndarjes së dozës përforcuese, ndërsa skeptikëve të vaksinimit u tha se nuk është vonë të ndryshojnë mendje.

  “Na duhet përparim urgjent me vaksinat. Do të doja të përfitoja nga ky rast për të bërë një thirrje. Nuk është aspak vonë që të vendosni të vaksinoheni me dozën e parë, sepse ashtu mbroni veten dhe të tjerët”, thotë ajo.

  Merkel kërkoi që të shfrytëzohen përvojat e vendeve tjera.

  “Izraeli dha një shembull se si mposhtet vala e katërt me dozë përforcuese. Prandaj kërkoj mbështetjen tuaj në menaxhimin logjistik, në mënyrë që të përballojmë javët e vështira që po vijnë. Po e them këtë nga shqetësimi i thellë për situatën aktuale”, thotë Merkel.

  Sipas Institutit për sëmundje infektive Robert Koch, rastet e reja me COVID-19 në Gjermani janë shtuar me 52 mijë e 826, ndërsa vala e katërt e pandemisë ka goditur Evropën.

  Shkalla e incidencës javore për 100 mijë banorë është rritur në 319.

  Distrikti Meissen, në lindje të Gjermanisë, kryeson listën e Institutit me një normë incidence shtatë-ditore prej 1.304 rastesh.

  Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Gjermania është vendi i pestë më i goditur në botë nga COVID-19.

  Nga fillimi i pandemisë, në Gjermani janë regjistruar më shumë se 5 milionë infektime dhe mbi 98 mijë vdekje.

  Deri tani të vaksinuar plotësisht janë më shumë se 56 milionë banorë ose 67.7 për qind e popullsisë gjermane.

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Korrik 2024
  Kërkimi për njeriun që vrau policin kufitar Nikolla Krsmanoviq dhe plagosi rëndë kolegun e tij Vjekoslav Iliq në Loznicë është ende në...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-ambasadorin amerikan Gjermani dhe ish- i dërguar i SHBA-së për Ballkanin, Richard Grenell, ka një shans të mirë për t'u bërë Sekretar...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Të tjera
  Lifestyle18 Korrik 2024
  Pirja e kafesë është një ritual i përditshëm për shumicën e njerëzve. Megjithatë, ekzistojnë dy arsye pse duhet të bëni kujdes kur...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Kai Trump, mbesa adoleshente e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, bëri një paraqitje të papritur në Konventën Kombëtare Republikane më 17 korrik,...
  Lajme18 Korrik 2024
  Aviacioni i SHBA-së nga Komanda Rajonale në Lindje e Forcave Kosovare të udhëhequr nga NATO ka ndihmuar sot Departamentin e Zjarrfikësve të...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, privatisht ka shprehur shqetësime te demokratët lidhur me kandidaturën e presidentit Joe Biden, dhe Nancy Pelosi privatisht e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve që t’i ndjekin udhëzimet zyrtare nga autoritetet e Kosovës pas ngjarjes së fundit në...
  Vip18 Korrik 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, po vjen me një projekt të ri. Artistja ka bashkuar forcat me reperin nga Ferizaj, Arton...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.