×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Situata është e rëndë, deri në pranverë, ndoshta edhe 700 mijë të vdekur

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Zyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë njoftoi se parashikimet tregojnë se 53 vende në botë mund të kenë 700 mijë të tjera vdekje nga Covid deri në pranverë.

  Zyra e OBSH-së në Evropë, me seli në Kopenhagë, deklaroi gjithashtu një rënie të dukshme të mbrojtjes kundër infeksionit dhe formave të lehta të sëmundjes tek njerëzit e vaksinuar dhe shtoi se një dozë përforcuese duhet të jetë një prioritet për pjesën më të ndjeshme ndaj shëndetit të popullsisë.

  Megjithatë, selia e OBSH-së në Gjenevë ka kërkuar vazhdimisht nga të gjitha vendet një moratorium të dozave përforcuese deri në fund të vitit, në mënyrë që vaksinat të jenë të disponueshme për vendet në zhvillim, sepse ato nuk mund të konkurrojnë me të pasurit.

  “Sot situata me Covid në Evropë dhe Azinë Qendrore është shumë e rëndë. Jemi në rrezik për një dimër të rrezikshëm, por nuk duhet të jemi pa shpresë, sepse të gjithë ne, qeveritë, autoritetet shëndetësore, individët, mund të ndërmarrim veprime vendimtare për të. stabilizoni pandeminë”, tha OBSH për Evropë./FrontOnline/

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...
  Sport13 Korrik 2024
  Futbollisti i njohur, Elvis Rexhbeçaj, ka nënshkruar sot për Kombëtaren e Kosovës, duke qenë prurja më e re në mesfushën dardane. Letra...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi qendrën e turizmit në Pejë, ku pati mundësinë të inspektojë projektin “Turizmi i aventurës”,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.