×
 • Lajme
 • Lajme

  Sinani: Të zgjedhim a jemi të nënshtruar ndaj Beogradit apo bashkëpunim me Prishtinën dhe Tiranën

  FrontOnline
  29 Maj 2024

  Kandidatja për kryetare të Preshevës, Ardita Sinani  duke marrë fjalën në tubimin mbështetës për zgjedhjet në Luginë të Preshevës që u mbajt në Prishtinë, ka kërkuar të dalin të votojnë gjithë shqiptarët e Luginës.

  Sinani ka theksuar se nga kjo betejë do dalim fitues që komunën e Preshevës ta udhëheqë me mendje në Preshevë e me zemër në Prishtinë.

  “Këtë vit ka kandidatë me 6 lista në Preshevë e me 4 në Bujanovc. Nga rritja dy në tre të fondit të Luginës është mundësuar blerja e librave shqip për Preshevën. Janë siguruar kuota, kemi një porosi nga Lugina faleminderit kryeministër. Edhe 4 ditë jemi para sfidës pra zgjedhjeve lokale. Preshevës i janë  kthyer në 95 për qind të shqiptarëve. Interesimin e Prishtinës dhe Tiranës e konsideruan si përzierje. Politikë e jona është të zgjedhim a jemi të nënshtruar ndaj Beogradit apo bashkëpunim me Prishtinën dhe Tiranën. Një bashkëpunim të tillë e ofron vetëm numri 3 në Preshevë dhe 9 në Bujanoc. Ju kërkoj këtë nder mendjen dhe zemrën e kemi në vendlindje. Është e rëndësishme të dilni të votoni, pavarësisht obligimeve familjare. E bën dy herë më të vështirë të qenit kryetare por e kemi bashkëpunimin me Kosovën. Nga kjo betejë do dalim fitues që komunën e Preshevës ta udhëheqë me mëndje në Preshevë dhe me zemër në Prishtinë. Ju ftoj të dielën e 2 qershorit të votoni listën tonë”, ka thënë Sinani.

  Prince Coffee House tani edhe në Lipjan
  Nga Rubrika
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është goditur mbrëmë nga vërshime të shumta të shiut. Shumë rrugë janë mbuluar nga uji e shumë biznese...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Prishtinës Përparim Rama ka paralajmëruar sërish përkeqësim të motit në Prishtinës rreth orës 17:00. Prandaj ai i ka bërë një...
  Lajme24 Qershor 2024
  Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), ka njoftuar se përkundër reshjeve të dendura të shiut dhe pamundësisë së përpunimit të ujit nga...
  Të tjera
  Lajme24 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës sot ka mirëpritur konferencën e 14-të kryetarëve të Gjykatave Supreme të Evropës Qendrore dhe Lindore, e cila u...
  Lajme24 Qershor 2024
  Disa qytete të Kosovës, dje janë përfshirë nga një valë e madhe e reshjeve të shiut. Në disa zona të Kosovës, këto...
  Sport24 Qershor 2024
  Shqipëria e nënvlerësuar përballet sot me Spanjën, një nga favoritët për të fituar Euro 2024, teksa mbetet “ambicioze” pasi kërkon të sigurojë...
  Lajme24 Qershor 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova duhet të manifestoj qëllimin e saj që të jetë e gatshme t’i...
  Lajme24 Qershor 2024
  Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike e Kosovës, do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese Projektligjin për Komisionin e Pavarur për Media...
  Hulumtime24 Qershor 2024
  Komuna e Deçanit e cila drejtohet nga Bashkim Ramosaj ka shpërblyer me tender 7.8 milionë euro konsurciumin “Lika Company & Lika Trade”...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.