Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shteti që pati tre tre presidentë brenda më pak se një jave

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kongresi i Perusë e ka zgjedhur presidentin e ri të vendit, që është i treti brenda më pak se një jave.

  Kongresisti Francisco Sagasti, profesor dhe inxhinier 76 vjeç, do të jetë president i përkohshëm i këtij shteti të Amerikës Jugore deri në zgjedhjet presidenciale që mbahen vitin e ardhshëm, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

  Javën e kaluar, presidenti Martin Vizcarra u rrëzua nga pushteti për shkak të dyshimeve për ryshfet, akuza të cilat ai i ka mohuar. Largimi i tij nxiti protesta në tërë vendin.

  Sagasti u zgjodh president pasi e siguroi minimunin e gjashtëdhjetë votave të kërkuara. Ai i takon partisë së vetme që votoi kundër rrëzimit të ish-presidentit Vizcarra javën e kaluar.

  “Gjëja kryesore për Perunë është që ta rifitojë stabilitetin dhe që ky ankth të përfundojë”, tha deputeti Alberto de Belaunde për agjencinë Reuters para votimit të presidentit të përkohshëm.

  Pas rrëzimit të Vizcarras, president i përkohshëm u zgjodh Manuel Merino, që dikur shërbente si kryetar i Kongresit. Sidoqoftë, politikanët bënë thirrje për dorëheqjen e tij pas shtypjes së dhunshme të protestave.

  Dhjetëra mijëra protestues kanë dalë rrugëve kundër rrëzimit të Vizcarras. Ata e akuzuan Kongresin për puç kundër presidentit që ka pasur përkrahje të vazhdueshme për përpjekjet që të bëjë reforma.

  Dy studentë, Jack Pintado dhe Inti Sotelo, 22 dhe 24 vjeç, u vranë gjatë protestave të dhunshme. Dymbëdhjetë ministra të Merinos dhanë dorëheqje si protestë kundër brutalitetit të policisë. Si rezultat i kësaj gjendjeje, dorëheqje dha edhe presidenti i përkohshëm, Manuel Merino.

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mediat britanike kanë publikuar një foto interesante të një personi që po qëndron mbi çati, derisa Policia gjendet në dritare duke kontrolluar...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Të rinjtë në Shqipëri, janë foksuar tek profesioniet që lidhen me teknologjinë. Ekspertët e IT-së, thonë se kjo fushë po dominohet nga grupmosha...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.