×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shteti evropian që po i mbyll të pavaksinuarit

  FrontOnline
  16 Nëntor 2021

  Carina, një trajnere e yogas në Vjenë, nuk është e vaksinuar kundër COVID -19 dhe dëshiron të mbetet e tillë.

  Pra, ajo tani është nën izolim, si rreth dy milionë austriakë të tjerë të pavaksinuar.

  Ajo lejohet të largohet nga shtëpia e saj vetëm për arsye esenciale si shkuarja në punë ose blerja për ushqim dhe është e ndaluar të hyjë në kafene dhe restorante. Kështu e takova në një park të Vjenës, ku lejohet të bëjë stërvitje, shkruan BBC.

  Carina thotë se nuk e kupton arsyetimin pas bllokimit dhe se kjo e bën të ndihet e trishtuar.

  “Sot në mëngjes isha duke ecur pranë disa kafeneve”, më tha ajo. “Është pak e çuditshme të shikosh drej tyre dhe të dish se nuk mund të hysh. Kjo të bën të ndihesh vërtet e përjashtuar”.

  “Unë jam një nga këta njerëz u kthyen në armiq. Dhe kjo s’është në rregull”.

  “Unë nuk dua që njerëzit të sëmuren. Unë jam e kujdesshme. Unë testohem. Nuk jam në rrezik [nga COVID-19] dhe ndihem sikur është një vendim shumë personal. Unë i kuptoj njerëzit që vaksinohen dhe kur njerëzit nuk duan të vaksinohen”.

  Ka pasë demonstrata në disa pjesë të vendit në shenjë proteste kundër bllokimit.

  Policia thotë se do të kryejë kontrolle të rastësishme tek njerëzit në vende publike dhe do të gjobisë këdo që nuk do të tregojë një certifikatë vaksinimi ose shërimi.

  Rreth 65% e popullsisë së Austrisë është plotësisht e vaksinuar, një nga përqindjet më të ulëta në Europën Perëndimore.

  Vendi aktualisht po përballet me shkallën më të lartë të infeksioneve ditore të COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.

  Kancelari Alexander Schallenberg thotë se qeveria u detyrua të vepronte kështu për shkak të rritjes së infeksioneve të reja.

  Ai tha se shkalla e vaksinimit ishte “turpësisht e ulët” dhe “do të na mbante të bllokuar në një rreth vicioz, nga një bllokim në tjetrin”./KlanKosova/

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për ndërprerjen e energjisë-elektrike
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.