Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shqipëri: Pesë deputetët që lënë mandatin për të garuar për kryebashkiakë

  FrontOnline
  21 Mars 2023

  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar bashkie.

  Nga Partia Socialiste, dy do të jenë deputetët që do të heqin dorë nga mandati i tyre.

  I pari është deputeti i qarkut të Shkodrës, Benet Beci, i cili do të tentojë të fitojë bashkinë e vetme që socialistët nuk kanë mundur ta drejtojnë.

  Largimi i Benet Becit, rikthen mundësinë e Ilir Beqajt për t’u ulur sërish në parlament.

  Deputeti i dytë që do të lë mandatin për të garuar në zgjedhje është Besjan Ajazi, të cilit i është besuar kandidimi në bashkinë e Gramshit. Në qarkun e Elbasanit, vendin e tij në kuvend pritet ta zë Shkëlqim Bullari.

  Në kampin opozitar, 3 do të jenë deputetët që do të heqin dorë nga posti.

  Në Tiranë, Belind Këlliçi do të tentojë të fitojë përballë Erion Veliajt. Heqja dorë nga mandati i Këlliçit pritet të rikthejë në kuvend një tjetër figurë, Asllan Dogjanin.

  Deputeti Luçiano Boçi, do të lë mandatin për të garuar për bashkinë e Elbasanit. Mandatin e deputetit pritet ta marrë Qani Xhafa.

  Zef Hila është një tjetër deputet që do të lërë mandatin për bashkinë e Vaut të Dejës. Vendin e tij pritet ta zë Lodovik Hasani, pasi Bardh Spahia që është i radhës në listë, pritet ta refuzojë. /euronews albania

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.