×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shpëtohet foshnja nga barku i nënës së vdekur në Gaza

  FrontOnline
  22 Prill 2024

  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC.

  Nëna e re e kishte mbajtur për shtatë muaj e gjysmë të shtatzënisë. Kishin ditë dhe netë me frikë, por Savreen shpresonte se fati do t’i printe familjes deri në përfundim të luftës.

  Ky fat u shua nga shpërthimi një orë para mesnatës së 20 prillit.

  Izraelitët lëshuan një bombë në shtëpinë e familjes al-Sakani në Rafah. Në këtë shtëpi Sabreen po jetonte me bashkëshortin dhe vajzën tjetër. Ishin në gjumë.

  Sabreen pësoi lëndime të rënda dhe burri Malaku mbeti i vrarë në vend, por foshnja ishte e gjallë në barkun e nënës në momentin kur ekipet e shpëtimit arritën te shtëpia e tyre.

  E dërguan me shpejtësi në spital. Doktorët shpëtuan foshnjën nëpërmjet prerjes cezariane.

  Sabreen nuk mund të shpëtohej, por doktorët ngjallën foshnjën nëpërmjet prekjes së butë në gjoksin e saj.

  “Ka lindur me disa probleme respiratore”, ka thënë doktori Mohammed Salama.

  Foshnja peshonte vetëm 1.4 kilogram. Arriti të shpëtonte.

  Në një copë letër, doktorët kanë shkruar “foshnja e martires Sabreen al-Sakani”. Menjëherë është vendosur në inkubator.

  “Mund të themi se ka progres në shëndetin e saj”, ka thënë Salama.

  Nuk kishte prindër për t’i lënë emër foshnës. Motra e saj, tani e vdekur, donte që ajo të quhej Rouh që do të thotë “shpirt” në gjuhën arabe. Mirëpo ajo ka marrë emrin e nënës, në kujtim të saj.

  Gjyshja e saj ka folur për padrejtësinë dhe masakrën që po u bëhet njerëzve të cilët “nuk po bëjnë asgjë”.

  “E bija ishte shtatzënë dhe po mbante fetusin në trupin e saj. Me të ishte edhe djali im”, ka rrëfyer ajo.

  Që prej fillimit të luftës mes Izraelit dhe Hamasit, në Gaza janë vrarë më shumë se 34 mijë palestinezë, dy të tretat e tyre gra dhe fëmijë./Sinjali

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën 8 persona mbetën të plagosur mbrëmjen e kësaj të shtune në Durrës, pasi u përfshinë në një aksident masiv. Ngjarja...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Të paktën dy persona janë vrarë pasi një dyqan i mbushur me njerëz në qytetin ukrainas të Kharkiv u godit nga sulmet...
  Të tjera
  Lajme25 Maj 2024
  Letra drejtuar liderëve të partive parlamentare nga ana e kreut të PDK-së, Memli Krasniqi po vlerësohet si test i gatishmërisë së partive...
  Vip25 Maj 2024
  Në një ndër netët më emocionuese të televizionit shqiptar, prezantuesi i njohur Meriton Mjekiqi është shpallur banori i parë që largohet nga...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Lajme25 Maj 2024
  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Vip25 Maj 2024
  Sonte (e shtunë) mbahet finalja e spektaklit shumë të shikuar Big Brother VIP Albania 3. Aventura mbi 100 ditore përmbyllet sonte me...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.