[wp-story]

Bota/Rajoni

Shpërthimi i Bejrutit: Libani kërkon arrestimin e pronarit dhe kapitenit të anijes

Shpërthimi i Bejrutit: Libani kërkon arrestimin e pronarit dhe kapitenit të anijes
12:29 | 02 Tetor 2020

Libani ka kërkuar arrestimin e pronarit të huaj dhe kapitenit të anijes e cila solli materialin i cili shpërtheu në portin e Beirut duke shkaktuar shkatërrime, shkruan BBC, transmeton Front Online.

Gjykatësi që drejton hetimin në shpërthim i ka kërkuar organizatës ndërkombëtare të policisë Interpol të ndalojë dy burrat pa i identifikuar publikisht.

Rreth 190 njerëz u vranë kur ngarkesa e depozituar në mënyrë të parregullt me ​​nitrat amoni që shpërtheu më 4 Gusht.

Shpërthimi la 6,000 të tjerë të plagosur dhe shkaktoi dëme të mëdha.

Kapiteni i anijes, MV Rhosus, është emëruar më parë si një shtetas rus dhe pronari i saj një shtetas rus me qendër në Qipro.

 

MV Rhosus ishte ankoruar në Bejrut në 2013 pasi pësoi probleme teknike ndërsa po lundronte nga Gjeorgjia në Mozambik.

Rreth 2,700 ton nitrat amoni u shkarkuan vitin e ardhshëm dhe u ruajtën në kushte të pasigurta në një depo në port, ku përfundimisht shpërtheu me efekt katastrofik.

Vetë anija, e cila ishte në gjendje të keqe, u mbyt në port në Shkurt 2018.

The MV Rhosus, pictured at a port in Greece (file photo)

Të enjten, gjykatësi libanez që drejton hetimin mbi katastrofën, Fadi Sawan, “lëshoi ​​dy urdhra arrestimi të munguar për pronarin e Rhosus … si dhe kapitenin e anijes”, tha një burim gjyqësor i paemëruar për agjensinë e lajmeve AFP.

Sipas burimit, një ekip hetues morri në pyetje pronarin e anijes në Qipro muajin e kaluar.

Deri më tani, të paktën 20 persona janë arrestuar në lidhje me çështjen.

Shpërthimi ka shkaktuar zemërim në Liban, me fajin që u drejtohet jo vetëm atyre që janë në krye të anijes, por edhe autoritetet libaneze për dështimin për të parandaluar që ajo të ndodhte.

Shpërthimi çoi në dorëheqjen e qeverisë dhe përpjekjet për të formuar një qeveri të re deri më tani kanë qenë të pasuksesshme.

Fatkeqësia erdhi në një kohë kur Libani tashmë po vuante kriza të shumta me rënien e monedhës së tij, efektet e pandemisë së koronavirusit dhe demonstrimeve disa mujore që kërkonin një rregullim të sistemit politik të vendit.

Krahas taksës njerëzore, shpërthimi shkaktoi deri në 4.6 miliardë dollarë dëme në ndërtesa dhe infrastrukturë, sipas Bankës Botërore, dhe Libani ka kërkuar ndihmë ndërkombëtare për t’u rikuperuar.

Benzinë vetëm 1.05 euro në Petrol Company e shumë zbritje tjera në “Be Happy Restorant” dhe Market

Të tjera