×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkencëtarët e testojnë ujin me kripë si alternativë luftimi e Covid-19

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Uji me kripë mund të trajtojë Covid-19, sipas shkencëtarëve që do të testojnë nëse ilaçi i pazakontë funksionon në të vërtetë.

  Gargëzimi i ujit me kripë zvogëlon simptomat e kollës dhe ftohjes dhe ndalon përkeqësimin e tyre, thonë studiuesit, shkruajnë mediet britanike.

  Tani ata duan të zbulojnë nëse uji me kripë mund të ndihmojë njerëzit me simptoma të lehta të koronavirusit, i cili infekton rrugët e frymëmarrjes në një mënyrë të ngjashme me gripin.

  Ekspertët e Universitetit të Edinburgut po rekrutojnë njerëz për të marrë pjesë në një studim për të provuar nëse gargara me ujë të kripur mund të forcojë aftësitë antivirale të trupit.

  Shkencëtarët e Edinburgut tani dëshirojnë të zbulojnë nëse opsioni i ujit me kripë, që ka kosto të ulët, mund të ndihmojë njerëzit me simptoma të lehta e t’i ndalojë ata të sëmuren më rëndë.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Një foshnje 9-muajshe ka vdekur në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër. Kështu ka bërë të ditur SPB-Ohër, njofton Klankosova.tv. Në njoftim thuhet...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...
  Sport18 Maj 2024
  Ish sulmuesi i Arsenalit dhe Manchester Unitedit Robin van Persie ka marrë pozitën e trajnerit të skuadrës holandeze SC Heerenveen, duke nënshkruar...
  Lajme18 Maj 2024
  Në Objektin e Qeverisë, Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.