×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Shkëmbimi tregtar: Bllokada me Serbinë favorizon Shqipërinë

  FrontOnline
  03 Dhjetor 2023

  Kosova e Shqipëria u afruan edhe më shumë mes veti këtë vit.

  Shkëmbimi tregtar mes dy vendeve u rrit në periudhën janar-shtator të këtij viti krahasuar me vitin e shkuar.

  Sipas të dhënave nga Banka Qendrore, 55.9 milionë euro më shumë u importuan nga Shqipëria në territorin kosovar.

  Për hapjen e tregut me rajonin, loboi edhe Dhoma e Tregtisë e Industrisë veçmas muajve të fundit, pas bllokadës së mallrave serbe nga Qeveria e Kosovës.

  Gjatë kësaj periudhe u rrit edhe eksporti për 5 milionë, por operatorët po hasin edhe në barriera.

  Pengesat i kanë identifikuar edhe ekonomistët, që rekomandojnë lehtësime për kompanitë. Thellimi i bashkëpunimit përfshin furnizimin me lëndët e para për sektorë të caktuar,

  Trendi i rritjes së qarkullimit mes Prishtinës e Tiranës, pritet të rritet deri në fundvit e të tejkalojë edhe pritjet gjatë vitit tjetër.

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish-deputetja dhe moderatorja, Grida Duma, ka folur për ndjenjat që i jep Kosova sa herë të jetë e pranishme. E ftuar në...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Sikurse në shumë sektorë ku punëtorët po lëshojnë vendin e punës, njëjtë po ndodhë edhe tek zjarrfikësit. Kjo, për shkak të kushteve...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish nënkryetarja e komunës së Prishtinës dhe ish ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Arsimit, Donjeta Sahatçiu, ka reaguar pas anulimit të...
  Të tjera
  Sport25 Shkurt 2024
  Arsenali ka bërë historinë në Ligën Premier pas fitores së thellë me rezultat 4-1 ndaj Newcastle United në ‘Emirates’. Pasi Liverpooli dhe...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Një rrahje mes disa personave ka ndodhur në rrugën “Isa Boletini” në Prishtinë rreth orës 12:00. Policia pas pranimit të informatës ka...
  Vip25 Shkurt 2024
  Pas eliminimit të Albi Nakos dhe Arta Kabashit, shtëpisë së Big Brother Vip iu shtuan 3 banorë të rinj. Banorët më të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes i Shqipërisë, Niko Peleshi ka publikuar në rrjetet sociale një video nga aeroporti i NATO-s në Kuçovë, i cili...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Njësitë nga Batalioni i Forcave Rezervë Operacionale të misionit të KFOR-it nuk do të jenë më të pranishme në ndërtesën e komunës...
  Sport25 Shkurt 2024
  Kombëtarja e Kosovës në basketboll, e ka mbyllur pjesën e parë në epërsi kundër Azerbajxhanit, me rezultat 43-44. Azerbajxhani dhe Kosova po...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.