×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA dhe Izraeli nuk mbështesin thirrjen për armëpushim në Gaza gjatë mbledhjes së OKB-s

  FrontOnline
  08 Dhjetor 2023

  Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB, Robert Wood, ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk do ta mbështesin një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës.

  “Ndërsa Shtetet e Bashkuara mbështesin fuqishëm një paqe të qëndrueshme, në të cilën izraelitët dhe palestinezët mund të jetojnë në paqe dhe siguri, ne nuk mbështesim thirrjet për një armëpushim të menjëhershëm”, tha Wood, transmeton Telegrafi.

  “Kjo do të mbillte vetëm mundësinë për luftën e ardhshme sepse Hamasi nuk ka dëshirë të shohë një paqe të qëndrueshme”, i tha ai Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

  Ambasadori i Izraelit në OKB, Gilad Erdan gjithshtu ka refuzuar thirrjet për armëpushim.

  Deklaratat e të dyja palëve u bënë në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë të Kombeve të Bashkuara i cili po zhvillohet të premten.

  Megjithatë, shefi i OKB-së, Antonio Guterres bëri thirrje në këtë mbledhje që të arrihet një armëpushim në Gaza; ngjashëm bëri thirrje edhe ambasadori palestinez Riyad Mansour.

   

  Ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti hungarez miratoi sot me shumicë dërrmuese hyrjen e Suedisë në NATO, duke i hapur rrugën përfundimisht anëtarësimit të Stokholmit në Aleancën...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Teksa Shqipëria për pak ditë do të organizojë Samitin për Ukrainën, ministri i Punëve të Jashtme, Igli Hasani, në sesionin e 55...
  Të tjera
  Lajme26 Shkurt 2024
  Gjykata e Apelit ka vendosur që Enver Sekiraqa të rikthehet në arrest shtëpiak, dhe të mos qëndrojë më nën masën e paraqitjes...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Sport26 Shkurt 2024
  Ballkani sot (e hënë) përmes një njoftimi në faqen e tyre zyrtare në Facebook, ka bërë të ditur se kanë vazhduar bashkëpunimin...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Presidentja Vjosa Osmani, e cila po qëndron për vizitë në Katar, është pritur në takim nga Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.