×
 • Lajme
 • Lajme

  Sarrazin: Kemi kërkuar sanksionimin e Radojçiqit, s’kemi kuorumin e duhur në Këshillin e BE-së

  FrontOnline
  28 Shkurt 2024

  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, është shprehur se kanë kërkuar kërkuar sanksionimin e Milan Radoiçiqit, por  sipas tij nuk e kanë kuorumin e duhur në Këshillin e Bashkimit Evropian.

  Sarrazin tha se politika e sanksioneve në Bashkimin Evropian është evropianizuar, “dhe unë besoj që ky është vendimi i duhur”.

  “Nuk është në mënyrë që secili në Evropë bën çdo gjë që do Gjermani, siç e dini ne kemi kërkuar sanksionimin e Milan Radoiçiqit për një kohë të gjatë. Por, fatkeqësisht nuk e kemi kuorumin e duhur në Këshillin e Bashkimit Evropian, sepse disa shtete anëtare të tjera të BE-së kanë mendime të tjera. Kështu që politika e sanksioneve nuk i takon vendimit të një shteti anëtar të vetëm”, është shprehur ai, për Klan Kosova.

  Sarrazin ka folur edhe për çështjen e dinarit serb, të cilën e sheh të lidhur me procesin e dialogut Kosovë-Serbi.

  Ai ka theksuar se politikanët kosovarë duke mos marrë pjesë në takimet ku diskutohet për dinarin dalin më pak sovranë.

  “Sa i përket çështjes së dinarit unë e shoh shumë të lidhur me dialogun. Nuk mendoj që politikanët duken më sovranë kur nuk janë të gatshëm të diskutojnë për masat që vendosen në Republikën e tyre, ata natyrisht mund të bëjnë të qartë rolin e institucioneve dhe qëndrimin e tyre. Por kur e mohoni që të bëhet biseda dhe e mohoni të mundoheni të bëni një zgjidhje, dhe nuk dukeni më shumë sovranë. Sovraniteti është qëllim i Kosovës, unë personalisht e mbështesë me gjithë zotimin tim, e di që ka biseda në zhvillim e sipër dhe pres që të gjithë të punojnë për zgjidhje për qytetarët e Kosovës”, ka thënë Sarrazin.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme13 Prill 2024
  Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) në Kosovë nuk ka ende informacione se nga cilët operatorë furnizohet Elektroseveri për shpërndarjen e energjisë...
  Lajme13 Prill 2024
  I është dhënë lamtumira e fundit, 21 vjeçarjes  që u vra dje nga ish bashkëshorti brenda Qendrës për Punë Sociale në Ferizaj....
  Lajme13 Prill 2024
  Lista Serbe ka reaguar pas arrestimit të kryesit të veprave penale “Prishja e rendit kushtetues të Kosovës”, serbit, Sreçko Sofronijeviq. Përmes një...
  Të tjera
  Sport13 Prill 2024
  Synimi i Tottenham për të siguruar një vend në Champions League është goditur të shtunën kur "Spurs" është mposhtur në një ndeshje në "St James`...
  Lajme13 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar sot masakrën e Llashticës së Gjilanit në 25-vjetorin e saj....
  Ekonomi13 Prill 2024
  Aleanca Kosovare e Bizneseve-AKB, Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës dhe Organizata ekonomike SHRBSH nënshkruan Memorandum Bashkëpunimi mes vete me qëllim...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Qeveria e Gjermanisë do ta furnizojë Ukrainën me një tjetër sistem ajror për mbrojtje ajrore, Patriot, teksa ajo përballet me luftën e...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Shefi i Departamentit policor në Paris, Laurent Nunez, ka thënë se shkalla e krimit ka rënë në mënyrë të konsiderueshme rreth Kullës...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Zyra për Kosovë në qeverinë e Serbisë, ka reaguar sot naj autoriteteve kosovare, për arrestimin e kryesit të veprave penale, serbit, Sreçko...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.