Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Rrëzim i Ligjit për Këshillin Prokurorial, Beqa kërkon përgjegjësi

  FrontOnline
  24 Mars 2023

  Pas vendimit ë Gjykatës Kushtetuese e cila hodhi poshtë Ligjin për Këshillin Prokurorial, kanë reaguar edhe subjektet politike opozitare. Sipas tyre, rrëzimi i këtij ligji është rrëzim i tendencës së pushtetit për të kapur sistemin e drejtësisë.

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), njëherësh anëtar i Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit, Hajdar Beqa, në “Lajmet e Fundit” në RTK, tha se rrëzimi i këtij ligji nga Kushtetuesja është një lajm i mirë për demokracinë, pasi tregon se pushtetet janë të ndara.

  “Unë si anëtar i anëtar i Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsionit kam kundërshtua edhe më herët miratimin e këtij ligji, sipas tentativës së ministres së Drejtësisë, për të miratuar diçka që e dëmton sistemin e Drejtësisë”, tha Beqa.

  Sipas tij, forma me të cilën parti në pushtet ka dashur të shtijën në duar sistemin e drejtësisë ka qenë e gabuar. “Pas kësaj lajthitje nga ana e ministres së Drejtësisë, kryeministri duhet të kërkojë përgjegjësi. Qëllimi i shkeljes së ligjit, nga ana e ministres, ka qene kapja e sistemit të drejtësisë emërimi i prokurorëve sipas dëshirës së partisë në pushtet”, tha Beqa.

  Edhe Ligji për formimin e Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme gjithashtu është dërguar në Kushtetuese dhe Beqa thotë se edhe për këtë ai dhe opozita kanë kundërshtuar, sepse ka shumë shkelja. Ai është optimist se edhe ky ligj do të rrëzohet nga Gjykata Kushtetues.

  Beqa kërkon përgjegjësi për këto dështime të ministres së Ministrisë së Drejtësisë, sepse miratimi i njëanshëm i këtyre ligjeve dhe rrëzimi nga Kushtetuese ka kosto, prandaj, sipas tij kryeministri duhet të kërkojë përgjegjësi nga ministrja e Drejtësisë.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.