×
 • Lajme
 • Lajme

  Rizvanolli: Po punojmë që Trepça përsëri të kthehet në qendër të zhvillimit ekonomik të Mitrovicës

  FrontOnline
  20 Shkurt 2024

  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato 35 vjet më parë.

  Me anë të një postimi në llogarinë e saj në Facebook, ajo shprehet se kur shënojmë Javën e Grevës së Minatorit, kujtojmë mundin e vendosmërinë e minatorëve të cilët e shndërruan Trepçën jo vetëm në një gjigant ekonomik, por edhe politik.

  Sipas saj, me investime të reja e me menaxhment të ri po punojnë që minatorëve t’u përmirësojnë kushtet e punës dhe që kjo ndërmarrje të kthehet në qendër të zhvillimit ekonomik të Mitrovicës.

  Tutje shprehet se me po të njëjtin mund e vendosmëri tash po punojnë për të zhvilluar ndërmarrjen e Trepçës e për të lehtësuar barrën e minatorit aq sa përmirësojnë performancën operative e financiare.

  “Me investime të reja e me menaxhment të ri, po punojmë që minatorëve t’u përmirësojmë kushtet e punës e të shtojmë numrin e tyre. Kemi mbështetur “Trepçën” me mjete për investime kapitale dhe me kapital pune, me 25 milionë euro subvencione gjatë këtyre tri vjetëve të fundit. Trepçën po e përkrahim për të investuar në teknologjinë e re, që e rrit efiçiencën e prodhimit, e ngrit performancën operative e financiare, përmirëson kushtet e punës, por edhe hapë vende të reja të punës. Kështu po punojmë që Trepça përsëri do të kthehet në qendër të zhvillimit ekonomik të Mitrovicës”.

  “Trepça është një nga 17 ndërmarrjet e Republikës së Kosovës e mbase më e përzemërta për atë që simbolizon. Qëndresa e sakrifica e minatorëve ndër dekada vazhdojnë të jenë burim i krenarisë së popullit tonë”, shkroi Rizvanolli.

  35 vjet më parë, përmes grevës e cila zgjati tetë ditë, minatorët kërkuan të drejtat kushtetuese dhe protestuan kundër revokimit të autonomisë së Kosovës të garantuar sipas Kushtetutës së vitit 1974 të Jugosllavisë Socialiste.

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i ka bërë thirrje mw 16 prill Komitetit të Ministrave që ta pranojë Kosovën si pjesëtare...
  Lajme23 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka njoftuar se ka inicuar rast në drejtim të veprës penale “ngacmimi seksual” ndaj profesorit të Universitetit të...
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni për FrontOnline është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it....
  Të tjera
  Lajme23 Prill 2024
  Dëshmitari Gazmend Zeqiraj, në seancën e shqyrtimit gjyqësor ndaj tre të akuzuarve Kastriot, Kreshnik dhe Halil Mehmetaj, të cilët ngarkohen për vrasje...
  Lajme23 Prill 2024
  Pas publikimit të këtij raporti për Front Online e ka komentuar drejtori ekzekutiv i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj. Miftaraj...
  Sport23 Prill 2024
  Ish-gjyqtari Eduardo Iturralde Gonzalez kishte lëshuar një deklaratë bombë, duke pohuar se 90 për qind e zyrtarëve të ndeshjes në Spanjë mbështesin...
  Lajme23 Prill 2024
  Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, teksa ka folur për rëndësinë e paraqitjeve në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ka...
  Vip23 Prill 2024
  Reperi i njohur, Stresi duket se nuk e ka ndërmend të ndalet duke publikuar projekte muzikore. Pas këngës “Mos u dorëzo”, Stresi...
  Sport23 Prill 2024
  Xavi Hernandez raportohet se ka ndryshuar mendje sa i përket të ardhmes së tij. Sipas gazetarit të njohur nga “TV3”, Xavi Torres,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.