×
 • Lajme
 • Lajme

  Rexhep Selimi – Speciales: Jam çlirimtar, luftën e kam nisë me Adem Jasharin dhe e kam përfunduar me gjeneralin Clark

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Njëri ndër themluesit kryesorë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, ka mbajtur fjalim para prokurorëve në Gjykatën Speciale.

  Selimi në fjalimin e tij ka thënë se e ka luftuar Serbinë dhe nuk është pishman për një gjë të tillë.

  Ai tha se Serbia i ka bërë shumë të këqija Kosovës dhe shqiptarëve.

  Në fjalën e tij, Selimi u shpreh se luftën e ka nisur me Adem Jasharin dhe e ka përfunduar me gjeneralin e NATO-s, Wesley Clark.

  Secili që ka dyshime do të bindet se as unë as UÇK nuk kemi të bëjmë asgjë me krime dhe ndërmarrje të përbashkët kriminale siç cilësohemi në këtë aktakuzë”.

  “Kam luftuar kundër Serbisë, kundër Serbisë okupatore që veç të këqija i ka sjell vendit tim – vrasje, dhunë, shfarosje, gjenocid… E kam bërë vetëm detyrën time si qytetar i vendit tim”.

  Selimi ka thënë se lufta e UCK-së ishte e përkrahur edhe nga NATO.

  “Jam veç një çlirimtar që luftën për liri e ka nisur me Adem Jasharin dhe e kemi përfunduar me Gjeneralin Wesley Clark – NATO-n”.

  “E kam për detyrë të jem në anën e UÇK-së dhe aleatëve të kësaj ushtrie. Drejtësia e mbi të gjitha e vërteta duhet të jetë qëllimi i të gjithë neve këtu – edhe e prokurorisë”.

  “Nuk duhej të ngrihej një gjykatë dhe ja ku jemi. Kjo gjykatë është një fakt. Unë sot këtu nuk jam si deputet që e kam kundërshtuar këtë gjykatë por jam si një luftëtarë i UCK-së dhe si një ndër themeluesit e saj, përball ndaj një aktakuze të konfirmuar nga ju, i vetëdijshëm për seriozitetin e kësaj çështje”, shtoi ai.

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Pas miratimit me sukses të raportit të raportueses për Kosovën, Dora Bakoyannis, nga Komiteti për Politikë dhe Demokraci i Këshillit të Evropës,...
  Lajme15 Prill 2024
  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka bërë të ditur se mbi 200 mijë rezident janë të regjistruar në Kosovë, dhe mbi...
  Lajme15 Prill 2024
  Ka filluar ceremonia e pritjes se liderëve botëror nga Presidentja Vjosa Osmani, të cilët do të marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar për...
  Të tjera
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.