Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rekord rastesh me COVID-19 në SHBA, Çikago në izolim

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Koronavirusi vijon të përhapet me ritme të shpejta në botë. Në 24 orët e fundit, u regjistruan rekord viktimash dhe rastesh të reja.

  Sipas të dhënave të raportuara nga Universiteti Johns Hopkins, si asnjëherë më parë mbi 11 mijë pacientë humbën jetën në një ditë të vetme, ndërsa numri i infektimeve të reja ishte mbi 666 mijë.

  Shtetet e Bashkuara mbesin vendi më i goditur nga koronavirusi në botë. Për herë të parë që prej nisjes së pandemisë, autoritetet shëndetësore amerikane konfirmuan mbi 150 mijë raste të reja, dita e dhjetë radhazi me mbi 100 mijë infeksione.

  Bilanci i viktimave shkoi në 242 mijë. Duke marrë shkas nga situata e krijuar, shtetet dhe qytetet po shtojnë kufizimet. Çikago, qyteti i tretë më i populluar i SHBA-së, lëshoi një urdhërizolimi për 2.7 milionë banorët e tij.

  Duke nisur nga e hëna, personat mund të lënë shtëpitë vetëm për të shkuar në punë, shkollë dhe për furnizime me ushqime e ilaçe.

  “Mendoj se qytetarët duhet të kuptojnë që masat e shëndetit publik, jo izolimi i vendit, por masat e shëndetit publik janë shumë të thjeshta: mbajtja e maskës, distancimi fizik, shmangia e vendeve dhe pikave të grumbullimit dhe larja e duarve”, u shpreh Anthony Fauci, drejtor i Institutit Amerikan për sëmundjet infektuese.

  Situatë e vështirëedhe në Brazil. Mbi 900 pacientë humbën jetën në 24 orë, sipas raportimeve të shtypit lokal. Rastet e reja me koronavirus ishin mbi 34 mijë. Ndërkohë, edhe Rusia shënoi rekord infeksionesh ditore me rreth 22 mijë të konfirmuar pozitivë. Për të luftuar valën e dytë, Moska, aty ku paraqitet numri më i lartë i rasteve me koronavirus, do të mbyllë baret dhe restorantet.

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Mes të shtunës 25 dhe të dielës së 26 marsit kthehet ora verore me akrepat e orës që lëvizin një orë përpara....
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka publikuar pamjet që tregojnë momentin kur raketa ruse godet ndërtesën kolektive në Zaporizhzhia në juglindje të Ukrainës....
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një oficer policie ka mbetur i plagosur gjatë ditës së sotme gjatë një bastisjeje nga forcat speciale të policisë (SEK) në ambientet...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një oficer policie ka mbetur i plagosur gjatë ditës së sotme gjatë një bastisjeje nga forcat speciale të policisë (SEK) në ambientet...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Në operacionin anti-drogë të koduar “Harta”, në Shqipëri janë arrestuar 20 persona të dyshuar për shpërndarje të drogës, kryesisht afër shkollave të...
  Sport22 Mars 2023
  Kombëtarja e Kosovës do të udhëtojë drejt Tel Avivit për të zhvilluar ndeshjen e parë kualifikuese për "Euro 2024" ndaj Izraelit. Ndeshja...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Rusia do të mbetet gjithmonë e rëndësishme për Europën, tha ministri i Jashtëm i Austrisë, duke thënë se të mendosh ndryshe ishte...
  Sport22 Mars 2023
  Meçi i madh i cili ishte i shumëpritur mes dy kampioneve të boksit  Tyson Fury-Oleksandr Usyk, është anuluar. Bisedimet mes dy palëve...
  Lajme22 Mars 2023
  Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, ka thënë se Kosova ka krijuar varësi të importit të energjisë elektrike nga Serbia....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.