×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Regjistrohet rasti i parë i variantit të ri të koronavirusit në Francë

  FrontOnline
  26 Dhjetor 2020

  Franca e ka konfirmuar rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit, i cili së fundi është identifikuar në Britaninë e Madhe. Ky variant tashmë është përhapur edhe në pjesët tjera të botës, përfshirë Japoninë dhe Australinë e largët.

  Ministria e Shëndetësisë e Francës tha se personi i infektuar me variantin e ri të virusit është qytetar francez nga qyteti qendror, Tours, i cili ka ardhur nga Londra më 19 dhjetor. Ai nuk ka simptoma dhe është vetizoluar në shtëpinë e tij, shkruan BBC.

  Paraqitja e variantit të ri të virusit në Angli nxiti shumë shtete që të vendosin masa të ashpra kufizuese ndaj udhëtimeve me këtë shtet. Franca fillimisht e mbylli kufirin me vendin fqinj, por më pas e largoi këtë masë. Sidoqoftë, anglezëve tash u kërkohet testi negativ i koronavirusit për të hyrë në vendin fqinj.

  Personi i infektuar me variantin e ri u testua në një spital më 21 dhjetor, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë. Në njoftim thuhet se ai është duke u ndier mirë, por nuk janë dhënë hollësi të tjera.

  Raste të variantit të ri të koronavirusit tashmë janë raportuar edhe në Danimarkë, Holandë, Australi dhe Japoni.

  Javën e kaluar, Franca e largoi masën e izolimit mbarëkombëtar, por qeveria tha se shkalla e infeksionit nuk ka rënë mjaftueshëm për t’i larguar masat tjera kufizuese.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriq, ka zhvilluar një bisedë me ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Serbi, Edward...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Izraeli të mërkurën dërgoi tanke për të sulmuar Rafahun dhe njoftoi se lufta në Gaza do të vazhdojë gjatë gjithë vitit. Tanket...
  Bota/Rajoni29 Maj 2024
  Pasditen e sotme flakët kanë përfshirë një pjesë të spitalit të Shkodrës. Ende nuk dihen shkaktarët e këtij zjarri, shkruan TCh, transmeton...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2024
  Daut Haradinaj nga AAK-ja thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po përqan shqiptarët në Luginë. Haradinaj thekson se, kjo përçarje e...
  Lajme29 Maj 2024
  Fondi i Kosovës për Efiçiencë të Energjisë (FKEE) njofton të gjithë përfituesit e thirrjes “ZBATIMI I MASAVE TË EFIÇIENCËS SË ENERGJISË PËR...
  Lajme29 Maj 2024
  Deputeti i VV-së, Armend Muja, sa i përket zërave për koalicion PDK-LVV, tha se nuk ka ndonjë përafrim me partinë që udhëheqet...
  Sport29 Maj 2024
  Borussia e Dortmundit do të festojë në “Wembley” pavarësisht nga rezultati i finales me Realin e Madridit. Sipas tabloidëve britanikë klubi nga...
  Lajme29 Maj 2024
  Policia ka bërë të ditur se në kuadër të Njëjësisë Rajonale të Komunikacionit Rrugor në Gjakovë është themeluar një task forcë pjesë...
  Vip29 Maj 2024
  Këngëtarja britanike me famë botërore, Dua Lipa, bëri thirrje për armëpushim të përhershëm në Rripin e Gazës. Këngëtarja Dua Lipa, me origjinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.