×
 • Lajme
 • Lajme

  Reçica: Veprime amatoreske nga Osmani dhe Kurti, mosanëtarësimi i Kosovës në KiE është dështim i tyre

  FrontOnline
  18 Maj 2024

  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica komentoi deklaratën e presidentës Osmani se anëtarësimi i Kosovës në KIE mbetet vetëm çështje kohe.

  Ai e quajti dështim të kryeministrit Kurtit dhe presidentës Osmani si dhe veprime amatoreske ato rreth lobimit dhe komunikimit për t’u pranuar Kosova në Këshillin e Evropës.

  “Së pari ky është dështim edhe i kryeministrit Kurtit edhe i presidentës Osmani, veprimet çfare i kanë bërë rreth lobimit dhe komunikimit për tu pranuar Kosova në Këshillin e Evropës janë edhe amatoreske po edhe nuk kanë të bëjnë fare me kulturën shtetërore institucionale dhe është për keqardhje çfarë niveli kanë rënë institucionet e Kosovës dhe shteti i Kosovës”, deklaroi ai.

  Tutje ai thotë se e ka të paqartë qëndrimin e presidentës Osmani në raport me deklaratat e saj rreth anëtarësimit të Kosovës në KIE.

  “Çfarë do të ndodhë më tutje, unë spo e kuptoj presidentën Osmani herë deklaron që nuk ka qenë fare e njoftuar për atë letrën e zëvendëskryeministrit dhe ministrës së punëve të jashtme, dhe tani deklaron kjo çështje është vetëm e përkohshme”, theksoi ai per Blic.

  Tutje, ai poashtu tha se nuk ka asnjë informacion se çfarë mund të ndodhë në të ardhmen, por se kjo përpjekje për shtetin e Kosovës ka dështuar.

  “Kosova nuk është rënditur si pikë e rendit të ditës për tu pranuar në Këshill të Evropës dhe faktikisht kjo përpjekje e domosdoshme për shtetin e Kosovës, për qytetarët e Kosovës, por edhe për Këshillin e Evropës ka dështuar”, përfundoi deputeti i Partisë Demokaratike të Kosovës, Elmi Reçica.

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Lajme15 Qershor 2024
  Njohës të çështjeve politike në vend e kanë kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe atë të Shqipërisë, Edi Rama lidhur me...
  Lajme15 Qershor 2024
  Një nga premtimet kryesore të qeverisë Kurti në sektorin e shëndetësisë, Projektligji për Sigurimet Shëndetësore, pritet që të finalizohet dhe të dërgohet...
  Lajme15 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, merr pjesë në përurimin e Shtegut të Lirisë “Pashtriku”. Ai do të jetë i pranishëm në Has-Pashtrik...
  Të tjera
  Sport15 Qershor 2024
  Sot Shqipëria do të përballet me Italinë në “Signal Iduna Park”, stadiumin e Dortmundit, duke filluar nga ora 21:00. Pra kanë mbetur...
  Lajme15 Qershor 2024
  Instituti Hidrometeorologjik bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. IHK njofton se temperaturat minimale...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të zhvillohet një aksion simbolik para objektit të ri të Spitalit në Ferizaj. Këtë aksion e kanë ndërmarrë Rinia Demokratike...
  Sport15 Qershor 2024
  Kampionati Evropian i futbollit 2024 ka filluar të premten, më 14 qershor, me ndeshjen hapëse të Grupuit A, mes nikoqires Gjermanisë dhe...
  Lajme15 Qershor 2024
  Sot do të fillojë Samiti për paqe për Ukrainën, që do të mbahet në Burgenstok të Zvicrës, ku do të marrë pjesë...
  Lajme15 Qershor 2024
  Policia e Kosovës, pas informacioneve të pranuara nga Agjencia e Kosovës për Inteligjencë, ka gjetur dhe sekuestruar dje një sasi armatimi në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.