×
 • Lajme
 • Lajme

  Raci: Serbia refuzoi të pranojë propozimin e BE-së dhe nuk pati reagim, Kosova do akuzohej nëse nuk do e pranonte

  FrontOnline
  13 Prill 2024

  Njohësi i çështjeve politike, Gazmir Raci ka folur lidhur me takimin e fundit në Bruksel për çështjen e dinarit.

  Raci tha se anipse Serbia refuzoj të pranoj propozimin e BE-së, këta të fundit nuk ja faturuan dështimin.

  Ai thotë se Kosova po të vepronte njëjtë do të pranonte shumë akuza.

  “Javën e kaluar Kosova e pranoj propozimin e BE dhe Serbia refuzoj të pranojë dhe kjo ishte e çuditshme se si BE nuk ja faturoj Serbisë atë dështim të mos pranimit të propozimit të BE. Nëse nuk do ta pranonte Kosova do ta prisnin shume akuza. BE duhet të jetë neutral i paanshëm dhe duhet të ndëshkojë palët sidomos Serbinë”, u shpreh Raci.

  Raci ka përmendur një arsye që sipas tij po ka ngecje në Bruksel për çështjen e dinarit serb.

  “Ngecjet janë sepse në Bruksel nuk po diskutohet për dinarin si valutë e përditshme e qarkullimit në Kosovë por për krijimin e një sistemi transparent të financimit nga ana e Serbisë të komunave me shumicë serbe në Kosovë këtu ka problem Serbia sepse me vite ajo ka financuar strukturat kriminale në Kosovë me paratë kesh me dinarin për këtë arsye ka ngecje sepse ata nuk pranojnë që çdo financim ta bëjnë përmes BQK”, deklaron Raci për Front Online.

  Të enjten e 4 prillit, ishte takimi i fundit në Bruksel për çështjen e dinarit, e që përfundoi pa marrëveshje.

  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi pas takimit të enjten e kaluar, tha se pala kosovare është pajtuar me propozimin e emisarit të BE-së, sa i përket çështjes së dinarit, por pala serbe ka kërkuar kohë shtesë.

  “Duke parë pamundësinë e arritjes së një kompromisi, Lajçak ka nxjerrë një propozim të konsoliduar për të cilën ne besojmë se është konstruktiv dhe në rrugën e duhur për të gjetur zgjidhje, e cila më së shumti i shkon për shtati qytetarëve serb në Kosovë. Pala serbe nuk ka qenë e gatshme të reflektojë këtë propozim dhe ka kërkuar kohë shtesë. Takimi i radhës pritet të mbahet pas dy javëve në Bruksel”, ka deklaruar Bislimi./FrontOnline

  Opozita akuzon qeverinë “Kurti” se po e kthen Kosovën mbrapa me çështjen e dinarit, thonë se po i mban fshehtë marrëveshjet

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.