×
 • Lajme
 • Lajme

  Qeveria s’përkrah iniciativën e Osmanit për hartimin e ligjit për pandeminë

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Ndonëse Kryesia e Kuvendit e ka proceduar për mendim në Qeveri Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e koronavirusit, iniciativë kjo e kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani, ajo nuk pritet të përkrahet nga Qeveria.

  Kryeministri Avdullah Hoti nuk e konsideron të nevojshëm hartimin e një ligji të veçantë për pandeminë COVID-19, siç sugjeroi Gjykata Kushtetuese, raporton KOHA.

  Në kabinetin e kryeparlamentares Osmani kanë thënë se pavarësisht përkrahjes ose jo të nismës nga Qeveria, ajo do të shqyrtohet në Kuvend.

  Gjithashtu, Ministria e Shëndetësisë nuk do të marrë nismë për hartimin e një ligji të veçantë për COVID-19.

  Zyra për media e kësaj ministrie ka thënë se kjo çështje do të adresohet në agjendën legjislative të Qeverisë dhe Ministrisë, dhe se kjo do të bëhet nëpërmes Koncept-dokumentit për sëmundjet ngjitëse në Kosovë.

  Gjykata Kushtetuese, në vendimin me të cilin kishte shpallur antikushtetuese masat e Qeverisë Kurti për kufizim të lëvizjes së qytetarëve gjatë pandemisë, kishte konstatuar se Qeveria nuk mund të kufizojë asnjë të drejtë themelore të qytetarëve, përmes vendimeve.

  Një gjë e tillë, sipas Kushtetueses, do të mund të bëhej vetëm nëse është e paraparë me një ligj të Kuvendit.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka konfirmuar se dy persona janë arrestuar në lidhje me vrasjen e Liridona Murselit. Nacionale ka marrë vesh nga...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy persona të dyshuar për vrasjen e Liridona Murselit. Rastin përFront Online e ka...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Në Gjykatën Themelore të Prizrenit kanë arritur, nën përcjelljen e rreptë të policisë, katër të arrestuarit që dyshohen për pjesëmarrje në grabitjen...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë banorët e Big Brother VIP Kosova, Santiana dhe Buci kanë diskutuar për marrëdhënien e tyre në lojë. Santiana e ka pyetur...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blero është shprehur i habitur me një pyetje të marrë nga publiku. Pyetja ishte se kë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Edona, Buci dhe Alby janë sqaruar për një çështje mes tyre. Bëhet fjalë për Edonën e cila ishte kthyer me të...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Blerando ka shfaqur disa herë që është një djalë punëtor dhe nuk është dembel kur duhet...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Mbrëmë Blerando ka pyetur Edonën se a mundet të përballet me banorët e Big Brother VIP Kosova. Ndër ta ai i përmendi...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Blerando dhe Ganiu mbrëmë kanë debatuar me njëri-tjetrin. Blerando e pyeti se a mendon ai që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.