Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Qesharake: Orbani, miku i Putinit e Lukashenkos, e akuzon BE-në se po bëhet si Bashkimi Sovjetik

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, që njihet si një ndër udhëheqësit më autoritarë në territorin e BE-së dhe jashtë tij, e ka akuzuar Bashkimin Evropian se me disa politika po i ngjan Bashkimit Sovjetik.

  Sipas tij, Hungaria nuk mund ta pranojë lidhjen e qasjes në fondet e Bashkimin Evropian me plotësimin e kriterit për sundim të ligjit, sepse, siç tha ai, kjo do ta bënte BE-në të ngjashme në veprim si Ish-Bashkimi Sovjetik.

  Politikani nacionalist, i cili është në pushtet që nga viti 2010 dhe që është kritikuar për dëmtim të demokracisë në Hungari, shtet ish-komunist, shtoi: “Paratë e Hungarezëve nuk mund të mirren dhe debatet e vazhdueshme në BE për kriteret janë teknike.”

  Ai tha se ka biseduar të enjten me kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, për këto rregulla. “M’u desh t’i them se nëse këto rregulla, të draftuarra nga Parlamenti Evropian dhe presidenca gjermane, pranohen, – nevojiten dy të tretat, prandaj nuk mund ta bllokojmë këtë – atëherë nga BE-ja e kemi bërë Bashkimin Sovjetik”, shtoi kryeministri që njihet për përplasjet e tij me udhëheqësit e vendeve perëndimore.

  Sipas Orbanit autoritar, këto kritere do të përbënin shantazh me bazë ideologjike dhe pa kritere objektive.

  “Kjo nuk është ajo që kemi dëshiruar. Nuk e krijuam BE-në për të pasur një Bashkim Sovjetik të dytë”, tha Orban, ndonëse nuk kërcënoi se Hungaria do të vendosë veto në tërë procesin e hartimit të buxhetit të BE-së.

  Kryeministri polak, Mateusz Moraëiecki, që është aleati kryesor i Orbanit në BE, u ka dërguar një letër institucioneve të Bashkimit Evropian, me të cilën ka kërcënuar se do të vendosë veto në bugjetin 2021-2027, nëse qasja në fondet e BE-së kushtëzohet me respektimin e sundimit të ligjit nga qeveritë e vendeve anëtare.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Së paku pesë automjete dhe disa dhjetëra forca speciale, me automatikë dhe parzmore, ndodhen para qendrës tregtare “Skopljanka” në lagjen “Aerodrom Skoplje”,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Kronika31 Mars 2023
  Në Ferizaj është arrestuar një burrë pasi dyshohet se ka shkuar në vendin e punës të një gruaje dhe ia ka marrë...
  Lajme31 Mars 2023
  Policia e stacionit në Shtërpcë, veç aktiviteteve rutinë dhe atyre të planifikuara, bazuar në planin aktiv “Mbrojta e Pyjeve”, pas disa informacioneve...
  Lajme31 Mars 2023
  Zyrtari i Gjendjes Civile në Fushë Kosovë, Latif Ibrahimi është deklaruar i pafajshëm, të premten në shqyrtimin fillestar, në rastin ku po...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.